فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

فرق شاپرک و پروانه در رفتار و ظاهر آن هاست. شاپرک جثه بزرگتر و خزداری دارد، در مقابل پروانه ظریف تر است و بال های رنگارنگی دارد. به علاوه شاخک های این دو حشره نیز متفاوت هستند.

فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

سرویس علوم - پولک بالان حشراتی هستند که به دو دسته پروانه ها و شاپرک ها طبقه بندی می شوند. همواره بحث بر سر فرق شاپرک و پروانه داغ بوده است. اگر این تفاوت ها برای شما نیز جذابیت دارد، با ما همراه باشید. در این مطلب به مقایسه این دو حشره می پردازیم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • فرق شاپرک و پروانه
  • تفاوت شاپرک و پروانه از نظر شکل ظاهری
  • تفاوت شاپرک و پروانه از نظر رفتاری

فرق شاپرک و پروانه

فرق شاپرک و پروانه را در جدول زیر مشاهده می کنید.

پروانه شاپرک
شاخک ها بلند و باریک، سر گرد، برای بویایی استفاده می شود کوتاه و پوشیده از کرک، برای بویایی و پرواز استفاده می شود
بال ها نازک، دارای پوشش نرمی از پولک ضخیم، دارای پوشش کرکی از پولک
حالت خوابیدن معمولا با بال های بسته معمولا با بال های باز
تنظیم دمای بدن استفاده از نور خورشید برای گرم شدن بال ها را برای گرم شدن حرکت می دهد
تشخیص صدا گوش ندارد و نمی توان صدا بشنود گوش دارد و می تواند تمام صداها را بشنود
شفیره یک پیله کریستالی درست می کند و از یک شاخه یا تکیه گاه آویزان می شود یک پیله در زیر یا روی زمین درست می کند
زمان فعالیت معمولا در طول روز فعال است و شب استراحت می کند معمولا در طول شب فعال است و روز استراحت می کند
انتخاب جفت استفاده از بینایی برای انتخاب جفت استفاده از بویایی برای انتخاب جفت

1. تفاوت شاپرک و پروانه از نظر شکل ظاهری

  • شکل شاخک ها

واضح ترین تفاوت ظاهری پروانه و شاپرک در شکل شاخک های آنهاست. اکثر پروانه ها شاخک های نازکی دارند که انتهای آن ها گرد است. در مقابل شاپرک ها شاخک هایی نازک و پرزداری دارند. این ویژگی پایه و اساس تقسیم بندی این حشرات است. با این حال، این قانون کلی استثنا نیز دارد و بعضی از شاپرک ها دارای شاخک هایی هستند که در انتهای آنها یک دایره ساچمه مانند وجود دارد.

  • پیله

بسکمک از شاپرک ها یک پیله ابریشمین دور خود می پیچند و درون آن تغییر شکل می دهند و به مرحله شفیره وارد می شوند. آن ها گاهی نیز خود را در زیر زمین پنهان می کنند تا به شاپرک بالغ تبدیل شوند. از طرف دیگر پروانه ها یک شفیره معلق در هوا دور خود می تنند.

اما بازهم استثنائات زیادی در رابطه با این قاعده وجود دارد. برای مثال نوعی از شاپک به نام هاک وجود دارد که یک شفیره دور خود می تند و زیر خاک پنهان می ماند. گروهی از شاپرک ها نیز هستند که شبیه به پروانه ها یک پیله کریستالی آویزان از شاخه درخت تشکیل می دهند.

  • رنگ بال ها

بسکمک از پروانه ها، بال های رنگارنگی دارند. پروانه ها از رنگ های روی بال خود برای جذب کردن جفت استفاده می کنند، از طریق آن در میان گل ها پنهان می شود و گاهی نیز برای دور کردن شکارچیان از آنها بهره می برند. البته بعضی از پروانه ها نیز تک رنگ هستند.

در مقابل شاپرک های شبانه معمولا تک رنگ قهوه ای، خاکستری مایل به قهوه ای، سفید یا سیاه هستند و اغلب یک الگوی زیگزاگ یا دایره ای روی بال های خود دارند که به کمک آنها در طول روز مخفی می شوند. با این حال، بسکمک از شاپرک های روزانه به خصوص انواع سمی آن، رنگ روشنی دارند.

  • ساختار بدن

شاپرک ها بدن های مودار و تنومندتری دارد تا بتوانند در طول شب که هوا سرد است، حرارت بدن خود را حفظ کنند. آن ها همچنین فلس های بزرگتری نسبت به پروانه ها روی بالهای شان دارند.

از سوی دیگر، پروانه ها در طول روز قادر به جذب نور خورشید هستند. به همین خاطر آن ها اندام نرم تر و ظریف تری دارند. به علاوه فلس های پروانه ها کوچکتر از شاپرک ها است.

2. فرق شاپرک و پروانه از نظر رفتاری

  • زمان فعالیت

بسکمک از شاپرک ها شبانه یا در گرگ و میش شروع به فعالیت می کنند، در حالیکه اکثر پروانه ها روزانه هستند. استثناهای این قانون کلی شامل شاپرک کولی و Uraniidae می شودکه به آن شاپرک غروب نیز گفته می شود.

  • وضعیت استراحت

شاپرک ها معمولا با بال های بازشده در طرفین خود می خوابند، اما پروانه ها معمولا بالهای شان را بالای بدن خود جمع می کنند. البته در طول روز نیز گاهی پروانه ها بالهای شان را برای جذب کردن نور خورشید باز می کنند. با این حال در بعضی از پروانه ها مثل skipper هر سه حالت ذکر شده وجود دارد.

اغلب شاپرک ها نیز گاهی بالهای شان را هنگام نشستن روی نقاط خاصی می بندند. گروهی از شاپرک های بالغ نیز وجود دارند که اغلب با بال های بسته می خوابد. این شاپرک ها مانند پروانه ها بال های بزرگی دارند، اما از حالت شاخک های شان کاملا قابل تشخیص هستند.

جمع بندی

اکنون تفاوت شاپرک و پروانه را می دانید. در طبیعت بگردید و توجه کنید که آیا می توانید این دو حشره را از هم تشخیص دهید؟ چه تفاوت های دیگری را در این دو حشره دیده اید؟ از قلم نیاندازید نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش با ما و سایر همراهان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: ستاره
انتشار: بروزرسانی: 6 شهریور 1398 شناسه مطلب: 2683

به "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید