فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

به گزارش مجله پریها، فرق شاپرک و پروانه در رفتار و ظاهر آن هاست. شاپرک جثه بزرگتر و خزداری دارد، در مقابل پروانه ظریف تر است و بال های رنگارنگی دارد. به علاوه شاخک های این دو حشره نیز متفاوت هستند.

فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

پولک بالان حشراتی هستند که به دو دسته پروانه ها و شاپرک ها طبقه بندی می شوند. همواره بحث بر سر فرق شاپرک و پروانه داغ بوده است. اگر این تفاوت ها برای شما نیز جذابیت دارد، با ما همراه باشید. در این مطلب به مقایسه این دو حشره می پردازیم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

فرق شاپرک و پروانه

فرق شاپرک و پروانه را در جدول زیر مشاهده می کنید.

شاخصهپروانهشاپرک
شاخک هابلند و باریک، سر گرد، برای بویایی استفاده می شودکوتاه و پوشیده از کرک، برای بویایی و پرواز استفاده می شود
بال هانازک، دارای پوشش نرمی از پولکضخیم، دارای پوشش کرکی از پولک
حالت خوابیدنمعمولا با بال های بستهمعمولا با بال های باز
تنظیم دمای بدناستفاده از نور خورشید برای گرم شدنبال ها را برای گرم شدن حرکت می دهد
تشخیص صداگوش ندارد و نمی توان صدا بشنودگوش دارد و می تواند تمام صداها را بشنود
شفیرهیک پیله کریستالی درست می کند و از یک شاخه یا تکیه گاه آویزان می شودیک پیله در زیر یا روی زمین درست می کند
زمان فعالیتمعمولا در طول روز فعال است و شب استراحت می کندمعمولا در طول شب فعال است و روز استراحت می کند
انتخاب جفتاستفاده از بینایی برای انتخاب جفتاستفاده از بویایی برای انتخاب جفت

1. تفاوت شاپرک و پروانه از نظر شکل ظاهری

تفاوت شکل شاخک‌ها

تفاوت واضح و ظاهری بین پروانه و شاپرک در شکل شاخک‌های آنها قابل مشاهده است. اغلب پروانه‌ها شاخک‌هایی نازک و گرد دارند، در حالی که شاپرک‌ها شاخک‌هایی نازک و پرزدار دارند. این ویژگی اساسی برای تقسیم بندی این حشرات است. با این حال، این قاعده در برخی موارد استثنا دارد و برخی از شاپرک‌ها شاخک‌هایی دارند که در انتهای آنها یک دایره ساچمه‌مانند وجود دارد.

تغییر شکل و پیله

بسیاری از شاپرک‌ها یک پیله ابریشمی را دور خود پیچ می‌کنند و درون آن تغییر شکل می‌دهند و به مرحله شفیره وارد می‌شوند. گاهی آن‌ها خود را در زیر زمین پنهان می‌کنند تا به شاپرک بالغ تبدیل شوند. از طرف دیگر، پروانه‌ها یک شفیره معلق در هوا دور خود می‌تنند.

اما باز هم استثنائات زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، شاپرکی به نام "هاک" وجود دارد که یک پیله را دور خود می‌پیچد و زیر خاک مخفی می‌ماند. همچنین، گروهی از شاپرک‌ها شبیه به پروانه‌ها هستند و یک پیله کریستالی را از شاخه درخت آویزان می‌کنند.

رنگ بال‌ها

بسیاری از پروانه‌ها بال‌هایی با رنگ‌های متنوع دارند. آن‌ها از رنگ بال‌های خود برای جذب جفت استفاده می‌کنند، در بین گل‌ها پنهان می‌شوند و گاهی از آن‌ها برای دور کردن شکارچیان استفاده می‌کنند. البته برخی از پروانه‌ها تک رنگ هستند.

در مقابل، شاپرک‌های شبانه معمولاً رنگ‌های تک رنگ قهوه‌ای، خاکستری مایل به قهوه‌ای، سفید یا سیاه دارند و اغلب روی بال‌هایشان الگوهای زیگزاگ یا دایره‌ای وجود دارد که با کمک آن‌ها در طول روز مخفی می‌شوند. با این حال، بسیاری از شاپرک‌های روزانه، به خصوص انواع سمی آنها، رنگ روشن‌تری دارند.

ساختار بدن

شاپرک‌ها بدنی قوی و مودار دارند تا در طول شب که هوا سرد است، حرارت بدن خود را حفظ کنند. همچنین، فلس‌های بزرگتری نسبت به پروانه‌ها روی بال‌هایشان دارند.

از سوی دیگر، پروانه‌ها در طول روز قادر به جذب نور خورشید هستند. به همین خاطر، آن‌ها اندام‌های نرم‌تر و ظریف‌تری دارند و فلس‌های پروانه‌ها کوچکتر از شاپرک‌ها هستند.

2. فرق شاپرک و پروانه از نظر رفتاری

  • زمان فعالیت

بسیاری از شاپرک ها شبانه یا در گرگ و میش شروع به فعالیت می کنند، در حالیکه اکثر پروانه ها روزانه هستند. استثناهای این قانون کلی شامل شاپرک کولی و Uraniidae می شودکه به آن شاپرک غروب نیز گفته می شود.

  • وضعیت استراحت

شاپرک ها معمولا با بال های بازشده در طرفین خود می خوابند، اما پروانه ها معمولا بالهای شان را بالای بدن خود جمع می کنند. البته در طول روز نیز گاهی پروانه ها بالهای شان را برای جذب کردن نور خورشید باز می کنند. با این حال در بعضی از پروانه ها مثل skipper هر سه حالت ذکر شده وجود دارد.

اغلب شاپرک ها نیز گاهی بالهای شان را هنگام نشستن روی نقاط خاصی می بندند. گروهی از شاپرک های بالغ نیز وجود دارند که اغلب با بال های بسته می خوابد. این شاپرک ها مانند پروانه ها بال های بزرگی دارند، اما از حالت شاخک های شان کاملا قابل تشخیص هستند.

جمع بندی

اکنون تفاوت شاپرک و پروانه را می دانید. در طبیعت بگردید و توجه کنید که آیا می توانید این دو حشره را از هم تشخیص دهید؟ چه تفاوت های دیگری را در این دو حشره دیده اید؟ از قلم نیاندازید نظرات و تجربیات خود را  با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید.

انتشار: 28 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2683

به "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟" امتیاز دهید

14 کاربر به "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق شاپرک و پروانه چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟"

1 دیدگاه

mohadeseh 5 مهر 1399

سلام ممنونم از اطلاعاتتون

پاسخ به mohadeseh
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید