جزئیات کشف بزرگترین سیاره ابرزمین به وسیله ناسا

به گزارش مجله پریها، سازمان هوا-فضای آمریکا با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی TESS، پیروز به کشف بزرگترین سیاره ابرزمین شد و آن را TOI-1075 b نام نهاد. ابَر زمین یا super-Earth به سیاره ای گفته می گردد که جرمش بیشتر از سیاره ما، اما کمتر از نپتون (17 برابر زمین) است. چنین سیاراتی، به شدت مورد علاقه دانشمندان هستند و گهگاهی در خارج از منظومه شمسی، پیدا می شوند.

جزئیات کشف بزرگترین سیاره ابرزمین به وسیله ناسا

ناسا بزرگترین سیاره ابرزمین کشف شده تا به امروز را معرفی کرد؛ جایی که یک سال، کمتر از 15 ساعت زمینی طول می کشد.

سازمان هوا-فضای آمریکا با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی TESS، پیروز به کشف بزرگترین سیاره ابرزمین شد و آن را TOI-1075 b نام نهاد. ابَر زمین یا super-Earth به سیاره ای گفته می گردد که جرمش بیشتر از سیاره ما، اما کمتر از نپتون (17 برابر زمین) است. چنین سیاراتی، به شدت مورد علاقه دانشمندان هستند و گهگاهی در خارج از منظومه شمسی، پیدا می شوند.

بعضی از این ابرزمین ها در کمربند حیات قرار دارند؛ یعنی در فاصله ای از ستاره میزبان که آب می تواند به صورت مایع در آن ها وجود داشته باشد. البته ظاهرا TOI-1075b حائز چنین شرایطی نیست. این سیاره با دمایی حدود 1050 درجه سانتی گراد، شانسی برای داشتن آب مایع، ندارد.

دلیل این حرارت جهنمی، نزدیکی آن به ستاره و مدار چرخشی کوتاه آن است. سیاره TOI-1075b، ستاره میزبان را چنان سریع یک دور کامل می زند که هر سال آن، فقط 14.5 ساعت طول می کشد.

با وجود این، هنوز برای دانشمندان جذابیت دارد؛ چرا که می تواند چیز های بیشتری از نحوه شکل گیری سیارات سنگی، از جمله زمین به ما بیاموزد.

ناگفته نماند که این بزرگترین ابرزمین کشف شده، حدود 10 برابر زمین جرم دارد و به قول ناسا، هالک سیاره های شبیه به زمین است.

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4736

به "جزئیات کشف بزرگترین سیاره ابرزمین به وسیله ناسا" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات کشف بزرگترین سیاره ابرزمین به وسیله ناسا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات کشف بزرگترین سیاره ابرزمین به وسیله ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید