7 روش موثر و کاربردی برای باز شدن دهانه رحم قبل از زایمان

به گزارش مجله پریها، برای باز شدن دهانه رحم راه های زیادی وجود دارد. معمولا پزشکان برای سریع تر شدن این فرایند به بیماران پیشنهاد می نمایند با پیاده روی، ورزش های ملایم، نزدیکی با شریک زندگی، تحریک نوک سینه و ... دهانه رحم را تحریک نمایند.

7 روش موثر و کاربردی برای باز شدن دهانه رحم قبل از زایمان

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - در طول فرایند زایمان دهانه رحم آغاز به باز شدن می نماید تا فضا برای خروج نوزاد از رحم مهیا گردد. زمانی که بدن برای زایمان آماده می گردد، دهانه رحم به طور طبیعی آغاز به باز شدن می نماید؛ اما در شرایطی که زایمان زودتر اتفاق می افتد، احتمالا دهانه رحم باید با استفاده از بعضی تکنیک ها تحریک گردد. این کار توسط پزشک یا ماما انجام می گردد تا خطری مادر و کودک را تهدید نکند. اما شما نیز می توانید با روش هایی سرعت باز شدن دهانه رحم را افزایش دهید؛ در این مطلب این روش ها جمع آوری شده است؛ با ما همراه باشید.

روش های افزایش سرعت باز شدن دهانه رحم

1. پیاده روی

هنگامی که به تاریخ زایمان نزدیک می شوید، باید سعی کنید هر چقدر که می توانید راه بروید. جاذبه زمین و راه رفتن، نوزاد را به سمت کانال زایمان راهنمایی می نمایند. همچنین در این حالت، فشاری که سر نوزاد روی دهانه رحم وارد می نماید هم به بازتر شدن دهانه رحم یاری می نماید. علاوه بر این پیاده روی موجب بروز انقباضاتی می گردد که به بازتر شدن دهانه رحم سرعت می بخشد. اما شما باید از کسی بخواهید که همراه شما قدم زده و مراقب شما باشد.

2. استفاده از توپ بارداری

روی یک توپ باردارای نشسته و پا های خود را از هم باز کنید. از یک جایگاه یا تخت استفاده نموده و مانند تصویر روی آن خم شوید. این کار عضلات لگن و خود لگن را گشاد می نماید. شما همچنین می توانید به آرامی روی توپ حرکات نوسانی بالا و پایین را انجام دهید؛ این حرکت نیز با راهنمایی کردن سر نوزاد به سمت دهانه رحم باعث تسریع بازشدگی دهانه رحم می گردد.

3. ورزش ملایم

سعی کنید از پله بالا و پایین بروید؛ این کار را با گام های بلند و آهسته انجام دهید. این حرکت به کشیدگی و بازتر شدن دهانه رحم یاری می نماید. راه رفتن با قدم های کشیده تر و آرام تر از حالت طبیعی نیز اثر مشابهی داشته و انقباضات را تقویت می نماید.

4. دوش آب گرم

سعی کنید به صورت ایستاده یا نشسته دوش آب گرم گرفته و استرس و ترس را از خود دور کنید. دوش آب گرم می تواند تنش را کاهش داده و به باز شدن دهانه رحم و افزایش انقباضات یاری کند. همچنین می توانید درون یک وان آب گرم دراز بکشید؛ اما حتما هنگام ورود و خروج به وان از کسی یاری بگیرید.

روش های دیگری نیز برای ریلکس شدن وجود دارند؛ سعی کنید به یک موسیقی آرام گوش دهید یا از یک ماساژ ملایم لذت ببرید.

بیشتر بدانید: ترس از زایمان و راه های مقابله با آن

5. نزدیکی

با شریک زندگی خود رابطه جنسی داشته باشید. رابطه جنسی موجب ترشح پروستاگلاندین در بدن و احتمالا تحریک و باز شدن دهانه رحم می گردد. توصیه می گردد قبل از رابطه جنسی، با پزشک خود مشورت کنید. در بیشتر موارد رابطه جنسی در این مرحله، تا زمانی که کیسه آب شما نترکیده باشد، ایمن است. گفتنی است که مطالعات کمی رابطه میان باز شدن دهانه رحم و رابطه جنسی را تائید می نمایند؛ اما بسیاری از پزشکان این روش را به بیمارانی که از شرایط بارداری خود خسته شده اند توصیه می نمایند.

6. تحریک نوک سینه

تحریک نوک سینه هورمونی به نام اکسیتوسین آزاد می نماید که باعث آغاز زایمان می گردد. نوک سینه خود را مالش دهید یا از شریک زندگی خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

بیشتر بدانید: تحریک نوک سینه و القای زایمان طبیعی

7. مصرف دارو

قبل از مصرف دارو، ابتدا روش های خانگی باز شدن دهانه رحم را امتحان نموده و اجازه دهید این فرایند به صورت طبیعی پیش برود. پزشکان نیز تا جای ممکن شما را تشویق می نمایند که برای افزایش سرعت باز شدن دهانه رحم و افزایش انقباضات از روش های طبیعی استفاده نموده و تنها در صورت لزوم از روش های دارویی بهره ببرید؛ چرا که مداخلات دارویی گاها منجر به زایمان زودرس و سزارین می گردد.

پاسخ به سوالات رایج

1. آیا ممکن است دهانه رحم من قبل از ترکیدن کیسه آب باز گردد؟

بله، بعضی از زنان قبل اینکه دهانه رحمشان کامل باز گردد، کیسه آبشان می ترکد؛ اما این اتفاق رایج نیست.

2. من در هفته 38 بارداری هستم و نوزاد در حالت بریچ است (حالتی که نوزاد با پا یا باسن در دهانه رحم قرار گرفته است). آیا انجام ورزش های ملایم و راه رفتن به منظور تسریع باز شدن دهانه رحم مناسب است؟

انجام ورزش ملایم یک روش بسیار سالم برای تحریک زایمان به صورت طبیعی بوده و باعث زایمان زودتر از موعد نمی گردد.

3. آیا زایمان در حالتی که دهانه رحم به طور کامل باز نشده، ممکن است؟

در صورتی که دهانه رحم تان به طور کامل باز نشده باشد، پزشک با ماساژ دادن دهانه رحم آن را تحریک به باز شدن می نماید.

4. آیا برای باز شدن دهانه رحم باید زور بزنم؟

خیر؛ زور زدن قبل از آنکه دهانه رحم کاملا باز شده باشد، می تواند دهانه رحم را پاره نموده و منجر به مسائل بسیاری گردد.

5. در هفته 41 بارداری هستم و دهانه رحم من بسته است؛ چه کاری باید انجام دهم؟

اگر این اولین زایمان شماست، کاملا طبیعی است. گاهی دهانه رحم در عرض چند ساعت در فرایند زایمان باز می گردد.

6. من در هفته 39 بارداری هستم و قبلا یک بار زایمان سزارین داشته ام. دهانه رحم من تنها 2/5 سانتی متر باز شده و پزشک برای من یک وقت سزارین تنظیم نموده است؛ آیا ممکن است قبل از آن زایمان طبیعی اتفاق بیفتد؟

بله؛ زایمان طبیعی بعد از سزارین ممکن است. اگر 2/5 سانتی متر دهانه رحم شما باز شده، امکان دارد که تا قبل از زمان سزارین تا 10 سانتی متر باز گردد.

7. آیا بعد از دو بار سزارین می توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟

زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان پذیر است. فقط باید پزشکی پیدا کنید که این کار را انجام دهد! اغلب آن ها این موضوع را رد نموده و این تنها به دلیل راحتی خودشان است! ممکن است مجبور باشید به چند پزشک مراجعه نموده تا به شما در این زمین یاری نمایند.

8. من در هفته 38 بارداری هستم و دهانه رحم من 4 تا 5 سانتی متر باز شده و انقباض هایم کاملا متوقف شده است؛ چه کار باید بکنم؟

تنها باید صبر کنید. هر بارداری در زمان خاص خودش پیشرفت می نماید؛ دقت کنید که هر گرمی که به وزن کودک در رحم شما اضافه گردد، بعد از زایمان به او در مقابله با عفونت ها یاری می نماید. بسیاری از پزشکان از انجام زایمان قبل از 41 هفته خودداری می نمایند مگر آنکه خطر پزشکی برای مادر یا کودک وجود داشته باشد.

9. چطور می توانم زایمان طبیعی داشته باشم وقتی پزشک با آن مخالف است؟

نظر پزشکان دیگر را نیز بخواهید. بسیاری از پزشکان بر زایمان سزارین اصرار دارند؛ چرا که می توانند برای آن برنامه ریزی نمایند و برایشان راحت تر خواهد بود. بنابراین برای جلوگیری از مضرات سزارین به پزشکان دیگر نیز مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: زایمان در آب؛ چگونگی، عوارض و مزایا

سخن آخر

در صورتی که در اواخر دوران بارداری خود هستید، ضروری است علائم زایمان را نیز بدانید؛ در صورت باز شدن دهانه رحم، علائم آن را تشخیص دهید و با پزشک خود صحبت کنید. وقتی که سر نوزاد آغاز به افتادن به داخل جهت زایمان می نماید، دهانه رحم آغاز به نازک و باز شدن می نماید. دکتر شما می تواند با یک معاینه ساده معین کند که آیا زمان انقباضات و زایمان رسیده است یا خیر. لطفا نظرات و تجربیات خود در این زمینه را در قسمت ارسال نظر با ما و دیگر کاربران به اشتراک گذارید.

برگرفته از: wikihow و pregnancyandbaby

منبع: setare.com
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4226

به "7 روش موثر و کاربردی برای باز شدن دهانه رحم قبل از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش موثر و کاربردی برای باز شدن دهانه رحم قبل از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید