یک وکیل دادگستری: در زمینه تخصیص بودجه به آموزش و پرورش کوتاهی شده است

به گزارش پریها، یک وکیل دادگستری با اشاره به حادثه آتش سوزی در یکی از مدارس زاهدان و وظایف دولت در این راستا، گفت: هم دولت و هم قوه مقننه نهایت کوتاهی را در این زمینه داشته و به این امر مهم که نظم دهنده جامعه است و حیات و بقای جامعه را برعهده دارد توجه نکرده اند.

یک وکیل دادگستری: در زمینه تخصیص بودجه به آموزش و پرورش کوتاهی شده است

محمدرضا پاسبان در گفت وگو با پریها، در رابطه با حادثه آتش سوزی در یکی از مدارس زاهدان که منجر به فوت 4 دانش آموز دختر شده و همچنین با اشاره به حادثه مشابه به این حادثه در سال های گذشته که در یکی از مدارس شین آباد به وقوع پیوسته بود، اظهار کرد: یکی از مسائل اساسی کشور ما بی توجهی به آموزش پایه است که تعمیم داده شده و در سح آموزش عالی گسترش پیدا نموده است. به این معنا که شیوه زندگی فردی و اجتماعی مطابق با استانداردهای پذیرفته شده در کودکستان ها و مدارس ما علی الخصوص در مدارس ابتدایی آموزش داده نمی گردد.

وی توضیح داد: با یک نگاه خاص در منافع ملی، هویت ملی و احترام به حقوق شهروندان شاهد هستیم که رعایت حق الناس و حقوق مردم -که اتفاقا در دین ما بیش از هر دینی مورد تاکید قرار گرفته است- در آموزش غایب است. نکته دیگر مربوط به امکانات آموزشی است که تکمیل نماینده و در راستای همان هدف اصلی است که بیان شد؛ به این معنا که ما در ایجاد فضای مناسب آموزشی چه از نظر انتقال نشاط، امید و ایجاد جذابیت و چه از نظر ایمنی و امکانات اولیه بسیار ضعیف عمل کردیم.

وی اعلام نمود: تا سال های اخیر در شهرهای بزرگ نیز این نقیصه به چشم می خورد اما با کاهش رشد جمعیت و طرح چند شیفتی شدن مدارس این موضوع تعدیل شد اما در شهرستان ها و روستا و استان های دور دست این کاستی و نقیصه همچنان وجود دارد و ایرادی است که در این زمینه به دولت وارد است.

این وکیل دادگستری با بیان این که ایراد وارد به دولت در زمینه آموزش از یک طرف مربوط به نداشتن یک برنامه آموزشی مدون است که آموزش حقوق شهروندی، حقوق اجتماعی و احترام به این حقوق در آن لحاظ گردد، توضیح داد: از طرفی ایراد دیگر این است که در آن برنامه آموزشی در خصوص آموزش علاقه و عشق به کشور و فرهنگ ملی در کنار فرهنگ و تاکید بر این مطلب که آموزش دهندگان این مسائل خودشان صلاحیت های اخلاقی، فردی و شخصی را دارا باشند کوتاهی شده است.

وی بیان نمود: یکی دیگر از مسائل این است که بودجه کافی و لازم برای این امر در نظر گرفته نشده است در حالی که بودجه با عناوین و مناسبت های مختلف بدون آن که هیچ بازدهی را نشان دهند و یا عرضه نمایند صرف می گردد. باید این سوال پرسیده گردد که اصولا تخصیص چنین بودجه های کلانی برای امور ظاهرا فرهنگی چه اندازه به نفع کشور و حتی انقلاب بوده است؟ از وظایف و تکالیف دولت برای تامین امنیت و امکانات آموزشی مناسب در مدارس این است که بخشی از این بودجه ها به آموزش و پرورش که در واقع استانداردترین و مهمترین نهاد آموزشی در هر کشوری از جمله ایران است، تخصیص داده گردد.

وی گفت: این تکالیف که برعهده دولت است ریشه مذهبی دارد و هم در دین و فرهنگ تاریخی ما، هم در استانداردهای جهانی و هم در قانون اساسی ما مورد اشاره قرار گرفته است. در نتیجه ما برای این وظایف هم مجوز و هم تکلیفش را داریم.قوه مجریه و در کنار آن مجلس می توانند این امر را با آمار و ارقامی که به آن ها اختصاص دارد و با نگاهی که به آموزش و پرورش دارند، اثبات نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2098

به "یک وکیل دادگستری: در زمینه تخصیص بودجه به آموزش و پرورش کوتاهی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک وکیل دادگستری: در زمینه تخصیص بودجه به آموزش و پرورش کوتاهی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید