کلیتوریس چیست؟ علت بزرگ شدن کلیتوریس در زنان

به گزارش مجله پریها، کلیتوریس یکی از اندام جنسی زنانه است که با تحریک آن زنان به ارگاسم خواهند رسید.بزرگ شدن کلیتوریس در زنان می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد

کلیتوریس چیست؟ علت بزرگ شدن کلیتوریس در زنان

کلیتوریس چیست؟

کلیتوریس یکی از اندام جنسی زنانه است که با داشتن رگ های خونی و اعصاب فراوان از جمله حساس ترین نواحی شهوانی و منشأ اصلی تمایل جنسی در زنان به شمار می رود. Clitoris یا چوچوله در دیگر پستانداران و برخی حیوانات نیز وجود دارد. متخصصین جنسی از این عضو تحریک شونده به عنوان یک گنج مخفی که لذت بالقوه زیادی را در خود پنهان کرده است یاد می کنند.

کلیتوریس کجاست؟

کلیتوریس در بالای محل تقاطع دو لبه داخلی مهبل و در نزدیک بالای شکاف اندام تناسلی زنان واقع شده است. البته این اندام در همه زنان به راحتی قابل مشاهده نیست و به همین دلیل مرد بایستی در مرحله اول آن را پیدا بکند. برای این کار از همسرتان بخواهید تا کاملاً برهنه گردد و پاهایش را از هم باز کند سپس در محیطی که نور کافی هم وجود دارد سعی کنید این عضو را پیدا کنید.

تحریک کلیتوریس در زنان

  • کلیتوریس صرفاً برای به لذت رساندن یک زن طراحی شده است و کارکرد آن ربطی به تولید مثل ندارد.
  • پنجاه تا هفتاد و پنج درصد از زنانی که به ارگاسم می رسند به تحریک کلیتوریس نیاز دارند چون بیشتر زن ها نمی توانند فقط از طریق دخول واژنی به ارگاسم برسند.
  • در میان همه انواع ارگاسم های زنانه، دستیابی به ارگاسم از طریق تحریک کلیتوریس از همه آسان تر است. تعداد کمی از زنان می توانند بدون هیچ نوع درگیری کلیتوریس به ارگاسم برسند.
  • یک ارگاسم ناشی از تحریک کلیتوریس می تواند بین سه تا شانزده انقباض را برای زن به همراه بیاورد و ده تا سی ثانیه طول بکشد. برخی از متخصصین جنسی ارگاسم زنان و مردان را مقایسه کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که یک ارگاسم متوسط که از طریق تحریک کلیتوریس در زنان ایجاد شده باشد بیشتر از بهترین ارگاسم ها در مردان طول می کشد.

علت بزرگ شدن کلیتوریس در خانم ها چیست؟

بزرگ شدن کلیتوریس یک اختلال آناتومیک در دستگاه تناسلی خارجی زنان است که عامل این بیماری می تواند به طور مادر زادی و یا اکتسابی باشد. معمولاً طول کلیتوریس در اندازه ای در حدود 10 سانتیمتر است که بیش از 75 درصد آن داخل بدن و قابل رویت نیست. اگر اندازه قسمت بیرونی بیش از 35 میلیمتر باشد بیماری تلقی شده و بایستی به پزشک مراجعه گردد.

لازم به ذکر است اندازه کلیتوریس در نوزاد در حدود 5 میلیمتر است.

علل بزرگی کلیتوریس در نوزادان

  • بیماری پرکاری مادرزادی غده فوق کلیه از جمله بیماری هایی است که عامل بزرگ شدن کلیتوریس در نوزادان محسوب می گردد. در این بیماری، غده فوق کلیه شروع به تولید مقادیر زیادی هورمون های مردانه می کند و این نوزادان علاوه بر بزرگی کلیتوریس، دارای ابهام در دستگاه تناسلی خارجی نیز هستند؛ یعنی فقط از شکل دستگاه تناسلی خارجی نمی توان قضاوت کرد نوزاد دختر است یا پسر.
  • اختلالات کروموزومی ای هم هستند که سبب بزرگی کلیتوریس در نوزادان می شوند.

علل بزرگ شدن کلیتوریس در زنان بزرگسال

علت اصلی این مشکل به هم خوردن تعادل هورمونی در خانم هاست که در آن مقادیر زیادی هورمون مردانه در بدن یک خانم تولید می گردد. سندرم تخمدان های پلی کیستیک و بیماری هیپرتکوزیس (که در آن سلول های بخصوصی در تخمدان شروع به ترشح هورمون های مردانه می کنند) دو بیماری مهمی به حساب می آیند که می توانند باعث بروز این مسائل هورمونی شوند. البته سندرم تخمدان های پلی کیستیک را نباید با کیست تخمدان اشتباه گرفت.

عوارض سندرم تخمدان های پلی کیستیک و هیپرتکوزیس

قاعدگی های نا منظم، رشد موهای زاید، جوش های پوستی (آکنه) و چاقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می گردد. این عارضه می تواند در نوجوانی با دوره های قاعدگی نا منظم تعیین گردد یا اینکه بعدها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده گردد. در سندرم تخمدان های پلی کیستیک هر دو تخمدان حاوی کیست های متعدد و بسیار زیادی هستند که منجر به بزرگ شدن کلیتوریس در زنان می گردد.

از عواملی که باعث افزایش هورمون های مردانه در خانم ها می گردد استفاده از مواد انرژی زای ورزشی و خوردن داروهای لاغری می باشد.

درمان بزرگ شدن کلیتوریس

زمانی که کلیتوریس بزرگ شده تحریکات شهوانی کاهش می یابد در نتیجه بانوان در زندگی زناشویی با مسائلی روبرو می شوند و معمولاً نیازمند جراحی می گردند. البته جراحی کلیتوریس به دلیل داشتن اعصاب فراوان درون این اندام تناسلی، بسیار حساس و ظریف می باشد و توصیه می گردد که توسط جراحی ماهر و متبحر انجام گیرد.

منبع: setare.com
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4241

به "کلیتوریس چیست؟ علت بزرگ شدن کلیتوریس در زنان" امتیاز دهید

1 کاربر به "کلیتوریس چیست؟ علت بزرگ شدن کلیتوریس در زنان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیتوریس چیست؟ علت بزرگ شدن کلیتوریس در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید