کدام کشور بیشترین تقاضا برای نیروی کار خارجی دارد؟

به گزارش پریها، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مذاکره وزارت کار با برخی کشورهای متقاضی نیروی کار خارجی از جمله آلمان و کرواسی خبر داد و گفت: صلاحیت فنی و حرفه ای نیروی انسانی برای کشورهای متقاضی نیروی کار مهم است.

کدام کشور بیشترین تقاضا برای نیروی کار خارجی دارد؟

سلیمان پاک سرشت در گفت وگو با پریها، درباره استفاده از ظرفیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در اعزام نیروهای کار ماهر، اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای، مرکز کاریابی نیست و مأموریت و مسئولیتی در حوزه اعزام نیروی کار ندارد و مقررات و شرح وظایفی برای سازمان در این زمینه تعریف نشده است ولی اینکه در کنار بحث اعزام نیروی کار، نام آموزش فنی و حرفه ای مطرح می گردد، به رویکرد حمایتی و جهت گیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اعزام نیروهای کار بر می گردد به نحوی که اگر قبلاً این کار به طور کامل در بخش خاصی از وزارتخانه متمرکز بوده اکنون نگاه و رویکرد جدید متأثر از تقاضای کشورهای متقاضی نیروی کار است که با آن روبرو شده ایم.

اهمیت صلاحیت نیروی کار ایرانی برای کشورهای متقاضی

وی ادامه داد: ما متوجه شدیم که برای کشورهای متقاضی نیروی کار مهم است که بدانند صلاحیت نیروی انسانی چگونه حاصل و ارزیابی شده است. در واقع اگر آنها به یک پروسه بلند مدت اعزام نیروی کار و پذیرش نیروی کار از یک کشوری مانند ایران فکر می کنند، تمایل دارند که این مسأله مبتنی بر روندهای مستحکم و قابل اتکا از تولید مهارت، ایجاد صلاحیت فنی و ارزیابی صلاحیت حرفه ای آن افراد باشد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: این کشورها برایشان مهم است که دستگاه های آموزش مهارتی چطور عمل می کنند و دستگاه و روندهای آموزشی که تولید صلاحیت حرفه ای می کند و آموزش فنی و حرفه ای می دهد، چگونه کار می کند؟ آنها تمایل دارند که افراد در چارچوب کاملاً استاندارد و مورد پذیرش کشور مقصد آموزش دیده باشند و این تضمین به آنها داده گردد که نیروهای کار ورای تفاوت های تکنولوژیک و فضای کسب و کار، می توانند با استاندارد و بهره وری بالایی در آنجا کار کند.

به گفته پاک سرشت، تسهیل گردش نیروی کار و ایجاد اعتماد و فرایندی امن برای مبادله نیروی کار ماهر، وظیفه دولت است، به همین دلیل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام آمادگی کرده افرادی را که فرایند آموزشی را بر اساس استانداردهای مذکور طی کرده و جزو مهارت آموختگان هستند، معرفی کند.

آلمان بیشترین درخواست برای نیروی کار خارجی

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور شرح داد: در حال حاضر، کشور ما با چالش بیکاری طیف قابل توجهی از جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی روبرو است و در طرف مقابل به دلیل پدیده سالمندی و ساختار سنی بیشتر کشورهای اروپایی نیاز به نیروی کار ماهر و جوان دارند. اگر این نیاز متقابل به درستی مدیریت گردد، رابطه ای دو سر برد شکل گرفته است.

به گفته وی، در مذاکراتی که تاکنون بین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با کشورهای متقاضی اجرا شده است تمرکز اصلی بر کشور آلمان بوده که تقاضای قابل توجهی برای نیروی کار خارجی دارند. در عین حال مذاکرات و گفتگوهایی هم با کشور کرواسی اجرا شده و کنندگان هیأت های عالی کارفرمایی کرواسی از امکانات آموزش فنی و حرفه ای بازدید کرده اند.

به گزارش پریها، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیراً به دنبال اجرای سیاست اعزام نیروی کار، مذاکراتی با چند کشور اروپایی از جمله آلمان و کرواسی داشته و در این راستا دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در ترکیه و کانادا را راه اندازی کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2517

به "کدام کشور بیشترین تقاضا برای نیروی کار خارجی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشور بیشترین تقاضا برای نیروی کار خارجی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید