وام بانک مسکن چند درصد هزینه خرید یک آپارتمان را پوشش می دهد؟

به گزارش پریها، در حالی بانک مرکزی متوسط قیمت یک مترمریع مسکن را 12 میلیون و 460 هزار تومان اعلام نموده که وام بانک مسکن حدود 8.8 درصد یک آپارتمان 100 متری را پوشش می دهد.

وام بانک مسکن چند درصد هزینه خرید یک آپارتمان را پوشش می دهد؟

جهت دریافت خدمات طراحی پارکینگ کلاسیک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش خبرنگار مالی پریها، دیروز بانک مرکزی به فاصله چند روز بعد از وزارت راه و شهرسازی گزارش بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه سال جاری را منتشر کرد. بر این اساس متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 124.6 میلیون ریال (12 میلیون و 460 هزار تومان) بود که نسبت به ماه قبل (مهرماه 98) و ماه مشابه سال قبل (آبان ماه 97) به ترتیب 2 درصد کاهش و 35.8 درصد افزایش یافته است.

گرچه بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی (دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن) قیمت مسکن 1.8 درصد و مطابق آمار بانک مرکزی 2 درصد کاهش یافته، اما قدرت خرید مردم برای ورود به بازار مسکن همچنان بسیار پایین است.

وام هایی نیز که در بازار مسکن توسط بانک مسکن برای خرید پرداخت می گردد تناسبی با قیمت های کنونی ندارد. این بانک هم اکنون دو نوع وام را به متقاضیان پرداخت می نماید؛ وام به وسیله اوراق حق تقدم و وام صندوق پس انداز یکم.

در نوع اول بنا بر اعلام بانک مسکن سقف تسهیلات قابل اعطاء از محل اوراق گواهی حق تقدم برای خرید مسکن جهت املاک تا 20سال ساخت از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی (بدون توجه به تاریخ پایانکار ساختمانی) در تهران 60 میلیون تومان مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان و برای املاک بیش از 20 سال تا 25 سال در هر 3 منطقه 35 میلیون تومان است. در شیوه دوم نیز حداکثر وام پرداختی به زوج ها 160 میلیون تومان برای تهران و پس از یکسال سپرده گذاری است.

به گزارش پریها، بر اساس آنچه در سطرهای بالا آمده یک فرد باید برای خرید واحد مسکونی 100 مترمربعی با توجه به جدیدترین متوسط قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی یک میلیارد و 246 میلیون تومان پرداخت کند. وام اوراق حق تقدم با احتساب وام جعاله (در صورت پرداخت از سوی بانک) و البته هزینه خرید این اوراق (با قیمت حدود 40 هزار تومانی) حدود 8.8 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می دهد.

با وام صندوق پس انداز یکم نیز یک زوج جوان می توانند 12.8 درصد یک واحد مسکونی 100 متری را خریداری نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3309

به "وام بانک مسکن چند درصد هزینه خرید یک آپارتمان را پوشش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام بانک مسکن چند درصد هزینه خرید یک آپارتمان را پوشش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید