هیچ مقام دولتی زودتر به واکسن کرونا دسترسی نخواهد داشت

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، اسحاق جهانگیری در سومین جشنواره مریم میرزاخانی که امروز 6 دی ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، با اشاره به قانون اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با توابع خارجی به وسیله مادر گفت: بیش از 82 هزار نفر تقاضای دریافت تابعیت به وسیله مادر را نموده اند و تا به امروز 15 هزار پرونده کامل شده و تعدادی شناسنامه نیز صادر شده و در اختیارشان قرار گرفته است. این حداقل کاری بود که از لحاظ حقوقی می توانستیم برای جامعه زنان انجام دهیم.

هیچ مقام دولتی زودتر به واکسن کرونا دسترسی نخواهد داشت

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: فکر می کنم توسعه علم و فناوری، امروز ضرورت توسعه پایدار کشور است و خوشبختانه اقدامات وسیعی در زمینه توسعه علم اجرا شده است؛ هفته گذشته به مناسبت هفته پژوهش جلسه ای با وزیر علوم و همکارانشان داشتیم و درباره شاخص های رتبه علمی کشور اطلاعات و آماری ارائه شد. به حق اقدامات شایسته ای در زمینه فراوری فناوری در کشور صورت گرفته و شرکت های دانش بنیان ما به یک مجموعه اثرگذار در اقتصاد کشور تبدیل شده اند.

جهانگیری ادامه داد: با اینکه شرکت های دانش بنیان در ابتدای راه هستند اما ابتدای پرشتابی است و جوانان ما در شرکت ها نشان دادند به دنبال فرصت و شرایط هستند که ظرفیت های خود را به صحنه عمل در بیاورند. این ظرفیت و استعداد در بحث کرونا نیز به خوبی خودش را نشان داد و در واقع نسل جوان ما قادر است کارهای بزرگی را انجام دهد. در بین افرادی که در فراوری علم و فناوری نقش ایفا کردند، زنان صندلی ویژه ای دارند و مهمترین پیغام جشنواره علم و زن این است که اگر زنان فرصت پیدا نمایند، در همه صحنه ها به خوبی می درخشند و قادر هستند تحولات بزرگی به وجود بیاورند.

امیدواریم همه موانع احتمالی پیش رو برای زنان رفع گردد

وی با اشاره به اینکه صدها زن دانشمند در کشور هستند که می توانند نقش ویژه ای ایفا نمایند و مهم این است که حکومت و نظام شرایطی را مهیا کند که زنان با خیال راحت در صحنه های مختلف شرکت نمایند، گفت: خوشبختانه زمینه مشارکت زنان بهتر شده و امروز صحنه های مدیریت حضور دارند؛ تعداد زنان مدیر در کشور نسبت به سال هیا گذشته رشد قابل توجهی دارد. امیدواریم همه موانع احتمالی پیش رو برای زنان رفع گردد تا در صحنه های علمی و همچنین در دیگر صحنه ها نقش ایفا نمایند.

فراوری کالاهای تحریم شده توسط جامعه علمی کشور

معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه و همچنین شیوع کرونا، باید در این شرایط سخت از همه ظرفیت های کشور استفاده کنیم و در تحریم مهمترین کاری که باید انجام گردد بی اثر کردن تحریم ها است؛ یکی از راه های آن کاری است که جامعه علمی کشور انجام داد و سعی کرد از این فرصت استفاده و برای فراوری کالاهای تحریم شده همت کند. به فضل الهی علی رغم محدودیت های شدید منابع ارزی در کشور با کمبود رو به رو نشدیم و علت هم این بود که فعالان علمی و مالی به ما یاری کردند. در شرایط سخت کشور یکی از انتظاراتی که از جامعه علمی می رود این است که ظرفیت ها و فرصت های جدیدی خلق کند.

تحریم ها را دور زدیم / هم نفت می فروشیم هم کالا صادر می کنیم

جهانگیری اعلام کرد: در این بین ما سعی کردیم تحریم ها را دور بزنیم آنها می گویند نباید نفت بفروشید و یا کالا جا به جا کنید اما در حال حاضر ما هم نفت می فروشیم هم کالا وارد و صادر می کنیم. کار دیگری که از جامعه علمی و دانشگاهیان انتظار می رود، گگرددن افق های جدید برای جامعه است.

فشار روانی دشمنان برای مایوس کردن مردم ایران

وی با بیان این مطلب که آمریکایی ها و دشمنان ما سعی کردند با تحریم ها و فشار روانی مردم ایران را مایوس نمایند و یک آینده تیره و تار در ذهن مردم ترسیم نمایند، توضیح داد: دانشگاهیان در این شرایط باید به جامعه امید دهند و در واقع تاب آوری، تحرک و تفاهم و هم بستگی کلماتی هستند که می تواند کشور را از سختی عبور دهد.

معاون اول رئیس جمهور به بحث واکسن کرونا و توجه دولت به مطالبه مردم در این رابطه اشاره نمود و گفت: دولت مکلف است که نهایت کوشش خودش را بر این مساله بگذارد چرا که باید دغدغه مردم را رفع کند و اطمینان دهد که سلامت مردم، مساله نظام دولت و نظام است

97 درصد داروی مورد احتیاج مردم در داخل کشور فراوری می گردد

جهانگیری ضمن بیان اینکه شیوع کرونا برای بخش های مالی، معیشت مردم، اجتماعی و فرهنگی تبعات زیادی دارد که باید به موقع خودش به آن پرداخت، گفت: طبیعی است مقابله با این ویروس اصلی ترین مساله ما است؛ در همه زمینه ها کوشش ما این است که فراوری داخل داشته باشیم به طور که در حال حاضر 97 درصد داروی مورد احتیاج مردم در داخل کشور فراوری می گردد و فقط 3 درصد دارو از خارج تامین می گردد.

کوشش برای فراوری داخلی واکسن کرونا

وی ضمن تاکید بر اینکه یکی از کوشش های دولت و مسئولین و دانشمندان ما این است که حتماً کوشش نمایند واکسن در داخل کشور فراوری نمایند، اظهار کرد: این یک راستا است اما تا زمانی که به فراوری داخل برسیم ممکن است چند ماه دیگر هم طول بکشد و اگر بتوانیم واکسن مورد احتیاج مردم از هر جای جهان تامین و وارد کنیم، یک لحظه درنگ نمی کنیم.

معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: نه تنها 200 میلیون یورو بلکه به هر میزان که لازم باشد، برای تهیه واکسن تامین خواهیم کرد. در زمینه تامین واکسن چندین جلسه با وزیر بهداشت و وزیر امور خارجه و معاونانشان برگزار کردم که چه موانعی بر سر تامین واکسن وجود دارد و البته تحریم ها در هر زمینه ها برای ما مانع ایجاد می نماید ولی به فضل الهی توان مدیریت کشور تحریم ها را بی اثر کند.

تدوین دستورالعملی خاص برای استفاده از واکسن / هیج مقام دولتی زودتر به واکسن دسترسی نخواهد داشت

جهانگیری همچنین از تدوین دستورالعملی خاص برای استفاده از واکسن توسط وزارت بهداشت اطلاع داد و گفت: این دستورالعمل به اطلاع همه خواهد رسید و مردم مطمئن باشند که احدی خارج از دستورالعمل ها به واکسن دسترسی پیدا نخواهد کرد. هیچ مقام دولتی و خانواده مقامات دولتی خارج از دستورالعمل به واکسن دسترسی پیدا نمی نماید بلکه همه مردم به طور مشابه دسترسی پیدا خواهند کرد و امیدواریم بتوانیم هرچه سریع تر واکسن تهیه کنیم.

حتی یک ساعت برای تامین واکسن تعلل نخواهیم کرد

وی در انتها بار دیگر تاکید نمود که حتی یک ساعت برای تامین واکسن تعلل نخواهیم کرد و اگر کسی تعلل کند، در پیشگاه الهی مسئول است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3910

به "هیچ مقام دولتی زودتر به واکسن کرونا دسترسی نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ مقام دولتی زودتر به واکسن کرونا دسترسی نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید