هفته سی ام بارداری - بارداری هفته به هفته

به گزارش مجله پریها، هفته سی ام بارداری با باز شدن چشمان جنین شما همراه است. با نکات بارداری هفته به هفته، هفته های بارداری و هفته سی ام بارداری آشنا شوید

هفته سی ام بارداری - بارداری هفته به هفته

فرزند شما اکنون سریع تر از همواره درحال رشد است. بیایید در خصوص رشد او در هفته سی ام بارداری بیشتر بدانیم. علاوه براین با راه هایی برای مقابله با پرخوری احساسی و حفظ شغل تان پس از بارداری آشنا شوید.

بدن درحال تغییر شما در هفته سی ام بارداری

پوست بدن شما برای تطابق با رشد جنین کشیده می گردد. این مساله علاوه بر علائم ظاهری (جای رشد بر روی پوست) تاثیرات دیگری نیز در پی دارد. در حدود 20 درصد از مادران باردار، با احساس خارش در سطح پوست روبرو می شوند. احتمالا پزشک برای شما آنتی هیستامین ها و پمادها را تجویز می کند؛ علاوه براین استفاده از یک لوسیون نیز می تواند در کاهش این احساس موثر باشد. جای رشد بر روی پوست تان را نیز کاهش می دهد. در حدود نیمی از مادران باردار در ماه های ششم و هفتم بارداری با این نشانه ها بر روی پوست شان روبرو می شوند. مهم نیست که از چه لوسیون گران قیمت و لوکسی استفاده نمایید، در واقع کار خاصی برای جلوگیری از بوجود آمدن این علائم بر روی بدن تان نمی توانید انجام دهید. خبر خوب این است که این نشانه های پوستی با گذر زمان تا حد زیادی محو می گردند، اما کاملا از بین نمی فرایند. بعضی کرم های مخصوص و روش های لیزر درمانی برای از بین بردن این نشانه ها وجود دارد؛ اما توصیه می گردد تا چند ماه پس از زایمان و یا در دوره شیردهی به فرزندتان، از این داروها استفاده ننمایید.

فرزند درحال رشد شما در هفته سی ام بارداری

از این زمان به بعد، فرزندتان به طور هفتگی وزنی معادل 225 گرم اضافه می کند. این وزن اضافه شده فقط مربوط به تپل تر شدن فرزندتان نیست. اکنون که همه اعضای بدن جنین شکل گرفته و درحال عملکرد هستند، جنین احتیاج دارد تا برای محافظت و جدا شدن این اعضا لایه های محافظی را ایجاد نماید. لایه چربی ایجاد شده نیز پس از تولد از بدن نوزاد در برابر تغییرات دمایی محافظت نموده انرژی مورد احتیاجش را نیز تامین می کند. از آنجایی که جنین درحال عظیم تر شدن است، ممکن است متوجه کاهش در تکان ها و حرکاتش گشت. اکنون قدرت مانورش کاهش یافته است. اما اگر هیچ تکان، یا حرکت و ضربه از فرزندتان را احساس نمی کنید، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

بارداری هفته به هفته

هدایت مربوط به هفته سی ام بارداری

خوذتان را برای موارد غیر منتظره آماده کنید. اگرچه برنامه تان برای زایمان را نوشته اید و یک تصویر کلی از آنچه قرار است اتفاق بیافتد در نظر دارید، اما زایمان های کمی به طور بی نقص اتفاق می افتند. دانستن نشانه های زایمان زودرس، می تواند در کاهش استرس و نگرانی از بروز آن مفید و موثر باشد.

لیست کارهایی که در هفته سی ا م بارداری باید انجام دهید

  • جایگاه خودروی کودک، روروک و لوازم ضروری مخصوص نوزادی را که احتیاج دارید خریداری نمایید.
  • لگدهای جنین را بشمارید.
  • ساک لوازم بیمارستان خود و همسرتان را آماده مایید.
  • نشانه های زایمان زودرس را بشناسید.
  • تمرین های آمادگی برای زایمان را انجام دهید.

بارداری هفته به هفته؛ نگاه از درون به جنین در هفته سی ام بارداری

هفته سی ام (28 هفته پس از لقاح)

سایز جنین: طول، 27.3 فاصله تاج تا کفل؛ طول کامل، 43 سانتی متر. وزن، 1350 گرم.

مرحله رشد جنین: چشمان کودک درحال باز شدن هستند و وزن نوزاد نیز در حال افزایش است.

آنچه مشاهده می کنید: این تصویر نشان می دهد که جزئیات چهره فرزندتان تا چه حد تکمیل شده است. با این لب ها و بینی کوچک، فرزندتان در زمان تولد نیز تقریبا به همین شکل است. به دست جنین در جلوی چشم ها و پیشانی اش توجه کنید.

آنچه در درون اتفاق می افتد: فرزند شما در هفته سی ام بارداری

وزن فرزند شما به حدود 1300 گرم رسیده است. اکنون با چنان سرعتی رشد می کند که اگر این سرعت را تا تولد یک سالگی اش حفظ کند، وزنی در حدود 90 کیلوگرم خواهد داشت! فرزند شما برای تکمیل آخرین مرحله رشد خود در سه ماهه سوم بارداری، مواد غذایی را از بدن شما جذب می کند: کلسیم برای استخوان بندی، پروتئین برای رشد ماهیچه ها و آهن برای فراوری سلول های قرمز خون. در نتیجه این عمل ممکن است شما با احساس خستگی و یا کم خونی در بارداری روبرو گشت.

احتمالا فرزند شما نیز مثل بیشتر نوزادان، در این مرحله چشمانی آبی رنگ دارد. پس از تولد ممکن است رنگ چشمانش در اثر روبروه با نور خورشید به قهوه ای تغییر پیدا کند. حالا که پرزهای محافظ سطح بدن جنین درحال محو شدن هستند، موها بر روی سرش آغاز به رشد می کنند.

با ایکه فرزند رشد قدی شما در این مرحله تقریبا به انتها رسیده است، همچنان با اضافه شدن لایه های چربی در زیر پوستش به وزن او اضافه خواهد شد. مغز فرزندتان اکنون به اندازه مورد احتیاج تا زمان تولد پیچیده شده است. اما همچنان با رشد و برقراری ارتباط نورون های مغز با یکدیگر در حال رشد است و این رشد در آینده به او توانایی هایی مثل صحبت کردن و حافظه را خواهد داد.

فرزند درحال رشد شما: هفته سی ام بارداری

سرعت افزایش وزن فرزند شما به زودی افزایش می یابد. از الان تا انتها بارداری فرزند شما به طور متوسط 220 گرم وزن اضافه خواهد نمود. این وزن زیاد، حرکت کردن را برای او روز به روز سخت تر خواهد نمود. ممکن است متوجه کند شدن حرکات او شوید؛ این مسال امری عادی است. اما اگر هیچ نوع تکان خوردن یا لگد زدن را احساس نمی کنید، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

به طور کلی اگر مساله نگران کنده ای وجود داشته باشد، پزشک از شما می خواهد تا تکان های فرزندتان را به دقت زیر نظر بگیرید. شما در یک بازه 2 ساعته، تکان خوردن ها لگد زدن ها و جابجا شدن های فرزندتان را به دقت ثبت خواهید کرد. به اینکار لگد شمردن گفته می گردد. فرزند شما در این مدت باید حداقل ده بار جابجا گردد. به خاطر داشته باشید که این تکان خوردن ه ها را باید در زمان بیداری فرزندتان ثبت نمایید. اگر ده تکان را ثبت ننمودید وحشت زده نشوید. این کار را مجددا برای یک بازه دو ساعته دیگر تکرار نمایید. اگر در طی این مدت نیز نتوانستید تحرکات فرزندتان را احساس کنید، با پزشک تماس گرفته و نگرانی تان را به او اطلاع دهید. ممکن است پزشک تان از شما بخواهد تا برای چند روز دیگر به ثبت این تکان خوردن ها ادامه دهید یا از شما بخواهد برای آنالیز های بیشتر به او مراجعه نمایید. این آنالیز ها ممکن است همراه با عکس برداری اولتراسوند باشد.

حتی اگر نگرانی ای از بابت رشد فرزندتان ندارید، شمردن لگد، برای مادران تمرینی لذت بخش و با ارزش به حساب می آید. با دنبال کردن حرکات فرزندتان در درون رحم می توانید از الگو و برنامه رفتار او مطلع گشت. به احتمال زیاد فرزند شما پس از تولد نیز این برنامه رفتاری را دنبال خواهد نمود. پس اگر می خواهید تصویری کلی داشته باشید که چه زمانی مشغول شیر دادن به فرزندتان خواهید بود و کی می توانید استراحتی کوتاه داشته باشید، شمردن لگد می تواند به شما یاری نماید.

علت پرخوری در بارداری
درد شکم در بارداری
منبع: ستاره
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3713

به "هفته سی ام بارداری - بارداری هفته به هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته سی ام بارداری - بارداری هفته به هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید