هشدار گراهام درباره توافق احتمالی ترامپ با طالبان افغانستان

به گزارش پریها، سناتور لیندسی گراهام که از جنگ طلبان سیاست خارجی آمریکا و متحد نزدیک دونالد ترامپ است، به کاخ سفید درباره خروج نیروها از افغانستان طی توافقی احتمالی با طالبان هشدار داد.

هشدار گراهام درباره توافق احتمالی ترامپ با طالبان افغانستان

به گزارش پریها، به نقل از پایگاه خبری هیل، لیندسی گراهام در بیانیه ای گفت: نیروهای آمریکایی مثل پلیس در افغانستان نیستند. این دفاع در خط مقدم برای آمریکا علیه ظهور مجد گروه های رادیکال است که مایلند به سرزمین آمریکا حمله نمایند. اعتماد به طالبان برای کنترل القاعده، القاعده-خراسان و دیگر گروه های رادیکال حاضر در افغانستان، به عنوان جایگزین نیروی ضد تروریسم آمریکا، اشتباهی به مراتب بزرگتر از توافق هسته ای اوباما با ایران است.

او اضافه کرد: هرگونه توافق صلح که قابلیت ضد تروریسم قدرتمند آمریکا در افغانستان را نادیده بگیرد، یک توافق صلح نیست. بلکه راه برای حمله دیگری به سرزمین آمریکا و حملات علیه منافع آمریکا در سراسر دنیا هموار می گردد. رئیس جمهوری آمریکا باید از اشتباهات باراک اوباما درس بیاموزد. باهوش باشید، زمان بگذارید و به تیم امنیت ملی خودتان گوش بدهید.

گراهام همیشه از سیاست خارجی پر زور حمایت نموده است که شامل مداخله قدرتمند آمریکا در خاورمیانه هم می گردد. او مدعی است حضور فیزیکی در این منطقه برای جلوگیری از رسیدن حملات تروریستی به آمریکا لازم است. او منتقد شدید تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای خروج از عراق بود و می گوید این اقدام به ظهور گروه هایی نظیر داعش انجامید.

سخنان گراهام در آستانه دیدار عصر آدینه دونالد ترامپ با تیم امنیت ملی خود درباره توافق صلح با طالبان مطرح شد. یک مقام ارشد به پریها گفت، ترامپ درباره تمایلش برای خروج از افغانستان بسیار صریح بوده است.

زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان ماه هاست با شبه نظامیان طالبان وارد گفت وگو شده است تا بلکه در ازای خروج آمریکا از افغانستان، طالبان اطمینان دهد که به گروه های تروریست اجازه نمی دهد از این کشور برای اجرای حملاتی علیه ایالات متحده استفاده نمایند. نهایی کردن توافق، با امتناع طالبان به مذاکره با دولت کابل به بن بست رسیده است. هشتمین دور از مذاکرات که اوایل همین ماه در قطر برگزار گردید، بدون اعلام توافق به انتها رسید. خلیل زاد این مذاکرات را سازنده دانست و گفت در واشنگتن درباره گام های آینده رایزنی خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2714

به "هشدار گراهام درباره توافق احتمالی ترامپ با طالبان افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار گراهام درباره توافق احتمالی ترامپ با طالبان افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید