مصاحبه، کارشناس غرب آسیا: عملیات نجران موازنه بازدارندگی سوم را این بار در زمین ایجاد کرد

به گزارش پریها، کارشناس غرب آسیا با اشاره به عملیات دیروز انصارالله در نجران گفت: در عملیات آرامکو، بیانیه ای که انصارالله صادر کرد، در واقع تعبیری به کار برد و نامش را موازنه بازدارندگی دوم گذاشته بود، می توان عملیات نجران را موازنه بازدارندگی سوم نامید.

مصاحبه، کارشناس غرب آسیا: عملیات نجران موازنه بازدارندگی سوم را این بار در زمین ایجاد کرد

به گزارش گروه بین الملل پریها، یحیی سریع در کنفرانس مطبوعاتی خود با تشریح جزئیات عملیات بزرگ نظامی ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه متجاوزان نام این عملیات را که در نجران در جنوب عربستان انجام شد،نصر من الله گفت که با پشتیبانی یگان موشکی و پهپادی انجام شد.

وی از سقوط سه تیپ مزدوران سعودی و یک یگان ارتش سعودی و اسارت هزاران نفر از جمله شمار زیادی افسر و نظامی سعودی خبر داد.

سریع افزود عملیات نظامی نصر من الله بزرگترین عملیات گام به گام در برابر نیروهای دشمن از زمان آغاز تجاوزگری بوده که چند ماه طول کشید و یگان های مختلفی در آن شرکت کرده اند.

این سخنگو از اقدامات نیروهای ارتش و کمیته های مردمی برای حفظ جان هزاران اسیر در برابر حملات جنگنده های سعودی خبر داد که سابقه آنها نشان داده به مزدوران و نظامیان خود در صورتی که اسیر شوند، رحم نمی کنند و آنها را هدف قرار می دهند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اشاره به آزادسازی صدها کیلومتر مربع در این عملیات گفته بود که طی ساعات آینده، جزئیات بیشتری از عملیات بزرگ نصر من الله اعلام خواهد شد.

درباره این عملیات بزرگ و نتایج و پیامدها و تاثیرات آن بر آینده جنگ یمن با رضا میرابیان کارشناس مسائل غرب آسیا به گفت وگو نشسته ایم.

عملیات نجران، باکیفیت ترین و گسترد ه ترین عملیات زمینی بود که انصارالله طی چهار سال و شش ماهی که از جنگ یمن می گذرد، انجام داده است.

این عملیات، سعودی ها را غافلگیر کرد چرا که گمان می کردند که انصارالله که باز هم همانند گذشته موشک شلیک خواهد کرد یا پهپاد ارسال خواهد کرد.

عملیات نجران، یک ضربه بسیار سرنوشت ساز و ضربه کاری به سعودی ها وارد کرد.

این عملیات در پی پاسخ منفی سعودی ها به ابتکار آتش بس یک جانبه انصارالله صورت گرفت و در واقعی پاسخی به گستاخی سعودی و عدم حسن نیت این کشور بود.

عملیات نجران این پیام را به همراه داشت که انصارالله همچنان ابتکار عمل موشکی، پهپادی را در اختیار دارد و در روی زمین هم ابتکار عمل دست یمنی هاست.

انصارالله نشان داد که هر وقت بخواهد می تواند وارد عمق خاک عربستان شود و هم پیشروی کند.

میرابیان درباره دلایلی که سبب شد نیروهای ارتش و کمیته های مردمی به رهبری انصارالله دست به این عملیات بزرگ بزنند، می گوید: انصارالله بارها در گذشته تاکید کرده بود که اگر سعودی ها دست از حملات خود برندارند، واکنش نشان خواهد داد، تصور سعودی ها این بود که انصارالله که باز هم همانند گذشته موشک شلیک یا پهپاد ارسال خواهد کرد.

عملیات نجران، باکیفیت ترین و گسترده ترین عملیات زمینی در طول چهار سال و نیمی که از جنگ می گذرد به شمار می رود که انصارالله انجام داد و در واقع در یک محور صدها کیلومتر مربع در محور نجران در خاک عربستان وارد عملیات شد و بر اساس اطلاعات، یک گروهان از نیروهای سعودی که شامل شماری افسر هستند به اضافه سه تیپ از نیروهای مزدور حالا یا سودانی و غیر سودانی را اسیر دریافتد و دهها نفربر زرهی را به غنیمت دریافتد.

یمنی ها با این عملیات، یک ضربه بسیار سرنوشت ساز و ضربه کاری به سعودی ها زدند، در واقع این اقدام، واکنش به تجاوزات بود، چند روز پیش آقای مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرده بود که ما یک طرفه آتش بس برقرار می کنیم به شرطی که سعودی ها هم به این اقدام ما پاسخ مثبت بدهند. سعودی ها متاسفانه نه تنها پاسخ مثبتی به این ابتکار یمنی ها ندادند بلکه اقدام به بمباران تعدادی از شهرهای یمن از جمله شهر عمران در شمال این کشور کردند و پیشنهاد انصارالله را نادیده دریافتد. در واقع این اقدامات انصارالله، پاسخی به گستاخی عربستان و عدم حسن نیت این کشور بود تا بفهمند که همچنان که ابتکار عمل موشکی و ابتکار عمل پهپادی در اختیار انصارالله است، ابتکار عمل در روی زمین هم در دست انصارالله است که هر وقت بخواهد هم می تواند وارد عمق خاک عربستان شود و هم پیشروی کند و هم می تواند اسیر بگیرد و هم می تواند مهمات و نفربرهای زرهی سالم را به غنیمت بگیرد. این هشدار بسیار شدید و جدی به عربستان است و ما امیدواریم که سعودی ها این پیام را دریافت کرده باشند و دست از لجاجت و ادامه بمباران و محاصره یمن بردارند.

برنامه ریزی طولانی و حساب شده برای عملیات نجران؛ سعودی ها نه در زمین حریف انصارالله هستند نه در هوا

میرابیان درباره برنامه ریزی طولانی و حساب شده یمنی ها برای انجام این عملیات بزرگ تصریح می کند: این عملیات نشان داد که در روی زمین هیچ نیرویی جلودار و حریف انصارالله نیست و اگر انصارالله تاکنون در خاک عربستان پیشروی نکرده بنا به ملاحظات خاص خودش بوده است و گرنه انصارالله می توانسته است در خاک عربستان پیشروی کند و با مزدوران و نیروهای ارتش عربستان هماوردی کند به یک معنا، نیروهای مزدور عربستان در برابر نیروهای انصارالله، قدرت و توانایی ماندگاری و پایداری ندارند و اگر تا حالا انصارالله دست به این کارها نزده بنا به خیلی از ملاحظات سیاسی بوده است.

به نظر می رسد این سرآغاز استراتژی جدید انصارالله برای ورود به خاک عربستان و دریافت مراکز حساس و انهدام نیرو و استحکامات باشد که نکته مهمی است، انهدام نیرو و تجهیزات نظامی برای اینکه سعودی ها را پای میز مذاکرات بکشانند.

این کارشناس درباره تاثیرات این عملیات بر روند جنگ و معادلات نظامی می گوید: این عملیات تاثیرات خود را به جا می گذارد، زیرا ظاهرا سعودی ها تا حالا مسئله را جدی نگرفته بودند یعنی نه عملیات های موشکی را جدی گرفته بودند و نه عملیات های پهپادی را، آنها باید بدانند که از این به بعد، اقدامات غافلگیرکننده انصارالله، قابل پیش بینی نخواهد بود، همانطور که حمله اخیر به آرامکو قابل پیش بینی نبود.

بنابراین، آن چه در آینده پیش خواهد آمد، بسیار سهمگین تر و دردناک تر برای عربستان خواهد بود، همانطور که در بیانیه انصارالله به مناسبت عملیات آرامکو هشدار داده بود که اگر سعودی ها دست از تجاوزات خود برندارند، عملیات های آینده بسیار دردناک تر و سهمگین تر و گسترده تر و در عمق خاک عربستان خواهد بود.

موازنه بازدارنده سوم

میرابیان می گوید: در عملیات آرامکو، بیانیه ای که انصارالله صادر کرد، در واقع تعبیری به کار برد و نامش را موازنه بازدارندگی دوم گذاشته بود، می توان عملیات نجران را موازنه بازدارندگی سوم نامید، هر چند انصارالله نام آن را نصر من الله اعلام کرده است، اما این عملیات در راستای موازنه های بازدارندگی واقع شده است، یعنی یک زمانی موازنه بازدارندگی در موشک است زمانی در هوا و پهپادی و زمانی در روی زمین است.

بنابراین سعودی ها باید احتمالات بسیار سهمگین تر و گسترده تری را پیش بینی کنند به نظر می رسد عملیات نجران سرآغاز یک استراتژی جدید از سوی یمنی ها باشد که اگر سعودی ها دست از این رفتار و تجاوزاتشان برندارند، باید منتظر ضربات بعدی باشند.

عملیات نجران یکی دیگر از ثمرات مقاومت فعال و ایستادگی شجاعانه ملت و نیروهای مردمی در برابر جنگ افروزان است، در این باره میرابیان می گوید : ملت یمن در طول چهار سال و نیم پیش در برابر ضربات و حملات بی رحمانه عربستان و متحدانش مانند امارات و بالاتر از آنها در برابر تسلیحات آمریکا و انگلیس و فرانسه ایستادگی و مقاومت کردند، اقدامات عربستان و متحدانش در حد جنایات جنگی است. ملت مظلوم یمن در طول چهار سال و نیم گذشته تمام فشارهای سنگین را تحمل کردند به نظر من این اقداماتی که انصارالله انجام داده حداقل پاسخی است که به عربستان و همپیمانانش داده است.

مهلت اماراتی ها در حال خاتمه یافتن است

این کارشناس درباره احتمال هدف قرار دریافت تاسیسات مهم امارات خاطر نشان می کند: بر اساس تهدید و هشداری که قبلا داده بودند و آقای محمد علی الحوثی اعلام کرده بود که مهلت اماراتی ها در حال خاتمه است و اگر از یمن خارج نشوید، پاسخ قاطعی دریافت خواهید کرد ، چون ظاهرا اماراتی ها بیرون آمده اند ولی به دلیل وجود مزدوران زیادی که در یمن دارند این مزدوران را به عنوان مهره های شطرنج در مناطق مختلف یمن به حرکت در آورده اند و دنبال این هستند که تعز را به اشغال خود درآورند. انصارالله تهدید کرد که امارات از این رفتارهایش دست بردارد، زیرا در غیر این صورت همان بلایی که بر سر آرامکو آمد بر سر تاسیسات نفتی و گازی امارات و دیگر تاسیسات حیاتی و راهبردی خواهد آمد.

به گفته میرابیان، مخاطب عملیات اخیر در نجران،علاوه بر عربستان و امارات، آمریکا و انگلیس و دیگر حامیان عربستان خواهد بود، یعنی کسانی که می توانند در یک عملیات ، سه تیپ مزدوران و یک گروهان ارتش سعودی را متلاشی و اسیر کنند و صدها کیلومتر مربع را در یک عملیات غافلگیرکننده بگیرند، امکان پیشروی در خاک عربستان بسیار بسیار بیشتر خواهد بود بنابراین، عملیات نجران هشداری است هم به عربستان و هم به همپیمانانش.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2871

به "مصاحبه، کارشناس غرب آسیا: عملیات نجران موازنه بازدارندگی سوم را این بار در زمین ایجاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس غرب آسیا: عملیات نجران موازنه بازدارندگی سوم را این بار در زمین ایجاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید