مشارکت ضعیف استرالیا در ائتلاف خودخوانده آمریکا

به گزارش پریها، نخست وزیر استرالیا اعلام کرده فقط با یک هواپیمای شناسایی و یک ناوچه آن هم به مدتی کوتاه در طرح ائتلاف خودخوانده آمریکا در خلیج فارس مشارکت می کند.

مشارکت ضعیف استرالیا در ائتلاف خودخوانده آمریکا

به گزارش گروه بین الملل پریها، پس از تلاش آمریکا برای همراه کردن همپیمانان خود برای مشارکت در ائتلاف خودخوانده امنیت در خلیج فارس و عدم همراهی کامل متحدان، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا بیان نمود این کشور یک فروند هواپیمای شناسایی P-8A به مدت فقط یک ماه (پیش از سرانجام سال 2019) و استقرار یک ناوچه از ابتدای سال 2020 به مدت 6 ماه اعزام می کند.

به نظر می رسد این اعلام استرالیا بیشتر امری ظاهری باشد چرا که آمریکا در منطقه چندین برابر موارد مذکور هواپیمای شناسایی و تجهیزات دریایی دارد.

علاوه بر این نخست وزیر استرالیا همچنین گفته است کمک این کشور به ائتلاف خودخوانده آمریکا دامنه و زمان محدود خواهد داشت.

چندین متحد آمریکا از جمله نیوزیلند، ژاپن و کره جنوبی با این طرح مخالفت کرده یا دستکم مانند لهستان پاسخ شفافی به درخواست ایالات متحده نداده اند.

تاکنون از کشورهای منطقه فقط بحرین اعلام کرده آماده است در طرح آمریکا مشارکت کند و از اروپا نیز انگلیس این وعده را داده است. آلمان شدیدا مخالف ائتلاف خودخوانده آمریکاست و آن را بستری برای تنش و درگیری بیشتر می داند.

مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد عصر سه شنبه حفظ امنیت خلیج فارس را وظیفه کشورهای ساحلی آن دانست و گفت: دخالت نیروهای خارجی در این آبراه راهبردی، بی ثبات کننده و ناپذیرفتنی است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه نمود: دخالت نیروهای خارجی در این آبراه راهبردی، به هر بهانه ای که باشد، بی ثبات کننده و در نتیجه غیرقابل قبول است. هر تلاشی برای ایجاد ائتلاف های تصنعی برای امنیت ناوبری در این منطقه با شکست روبرو خواهد شد.

تخت روانچی اظهار کرد: ما معتقدیم کشورهای ساحلی مسئولیت امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند. این پایه ابتکار ما برای ایجاد مجمع گفتگوهای منطقه ای است که در راستای بند 8 قطعنامه 598 می باشد. برای تحقق چنین هدف بزرگی، ما به رایزنی با برادران مان در منطقه ادامه خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2752

به "مشارکت ضعیف استرالیا در ائتلاف خودخوانده آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت ضعیف استرالیا در ائتلاف خودخوانده آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید