رقابت ترامپ و سناتورهای آمریکا برای دخالت بیشتر در امور افغانستان

به گزارش پریها، در حالی که ترامپ از احتمال کاهش نیروهای آمریکایی از افغانستان برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می نماید، سناتورهای این کشور با ارائه لایحه ای بدنبال افزایش نظارت کنگره بر بحران افغانستان است.

رقابت ترامپ و سناتورهای آمریکا برای دخالت بیشتر در امور افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای پریها، سناتورهای آمریکایی در روزهای اخیر لایحه ای را ارائه نموده اند که براساس آن کنگره می تواند نظارت بر فرایند صلح افغانستان و تغییرات مرتبط با خروج نظامیان آمریکایی در این کشور را بیشتر کند.

این لایحه توسط دو حزب جمهوریخواه و دموکرات ارائه شده است که به گفته آنها می تواند فرایند صلح افغانستان را تضمین کند و اقدامات مرتبط با کاهش یا خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را بصورت مداوم آنالیز و ارزیابی کند.

به گفته سناتورهای آمریکایی این لایحه دربرگیرنده کوشش های دیپلوماتیک برای برون رفت از بحران سیاسی افغانستان است و براساس آن هر توافقی در این فرایند باید با نظارت کنگره مدیریت گردد.

تد یانگ سناتور جمهوریخواه آمریکایی در این باره می گوید: لایحه مذکور بر ضرورت نظارت بر فرایند صلح افغانستان تأکید دارد و در صورت بدست آمدن توافق میان گروه طالبان و آمریکا، باید دید که آیا این گروه تا چه حد به تعهدات خود عمل می نمایند.

وی اضافه کرد: کنگره آمریکا از موضوع خروج نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان عقب نگه داشته شده و این لایحه که از سوی دو حزب مخالف تهیه شده میخواهد این شرایط را تغییر دهد.

بحث نظارت کنگره آمریکا در مسائل و تصمیم های مرتبط افغانستان در حالی مطرح می گردد که پس از 18 سال حضور نیروهای آمریکایی در این کشور و به بن بست رسیدن بحران های جاری آن و تشدید درگیری های مسلحانه با گروه طالبان در نقاط مختلف، دونالد ترامپ میخواهد تا حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را کاهش دهد.

در شرایط کنونی دیپلمات های آمریکایی نمی خواهند بار دیگر با میانجیگری آمریکا به معادله ای مشابه سال 2014 که توسط جان کری وزیر امور خارجه وقت این کشور انجام شد، دست یابند.

سناتورهای آمریکایی با ابراز ناخرسندی از تصمیم های ترامپ در مورد افغانستان، نگران هستند که ترامپ بدون دریافت امتیاز ویژه ای از گروه طالبان، بخواهد نیروهای نظامی آمریکایی را از این کشور خارج کند.

به نظر می رسد تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کاهش نظامیان کشورش در افغانستان حرکت تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 است تا از این طریق تمایل خود را برای خاتمه دادن به جنگ های آمریکا نشان دهد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3032

به "رقابت ترامپ و سناتورهای آمریکا برای دخالت بیشتر در امور افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت ترامپ و سناتورهای آمریکا برای دخالت بیشتر در امور افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید