خزانه داری آمریکا از معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها اطلاع داد

به گزارش مجله پریها، فارس نوشت: وزارت خزانه داری آمریکا با صدور دستورالعملی اعلام نمود علی رغم تحریم ها علیه ایران انجام بعضی فعالیت ها جهت مقابله این کشور با بیماری کووید-19 مجاز است.

خزانه داری آمریکا از معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها اطلاع داد

وزارت خزانه داری آمریکا با صدور دستورالعملی جدید بیان کرد مبادلاتی را که برای مقابله ایران با ویروس کرونا ضروری هستند از قوانین تحریم ها معاف نموده است.

در فایلی که روی وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا بارگذاری شده اعلام شده انجام بعضی از مبادلات مربوط به مقابله با کووید-19 که طبق مقررات مبادلات و تحریم های ایران تا به حال تحریم بودند تا ساعت 12:01 به وقت منطقه زمانی شرقی مورخ 17 ژوئیه 2022 (مصادف با ساعت 20:31، آدینه 27 خرداد 1401 به وقت تهران) مجاز خواهد بود.

در این سند تصریح شده، انجام مبادلات ذیل تا تاریخ ذکر شده ممنوعیتی ندارند:

الف)- بعضی مبادلات مرتبط با کووید-19 که به موجب مقررات مبادلات و تحریم های ایران ممنوع بوده اند مجاز می شوند. اقدامات ذیل که به موجب قانون فوق ممنوع بوده اند تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند:

1)- صادرات کالا یا فناوری. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش و عرضه مستقیم یا غیرمستقیم کالاها یا فناوری های مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 (اعم از کالاها و فناوری های مورد استفاده در پژوهش ها یا مطالعات بالینی مرتبط با کووید-19) با ایران یا حکومت ایران یا با اشخاص کشورهای ثالث که این کالاها را با هدف خاص بازفروش به ایران یا حکومت ایران خریداری می نمایند.

2- صادرات یا انجام معاملات مربوط به کالاهای مرتبط با کووید-19. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با واردات کالاهایی که متعاقب صدور این مجوز عمومی به ایران یا حکومت ایران صادر یا بازصدور شده اند و تعیین شده که معیوب و غیرقابل استفاده اند و ضروری است برای آنها به دلیل اقدامات مرتبط با مرجوعی کالا، رویدادهای ناگوار یا هر نگرانی ایمنی دیگر و یا برای تعمیرات معمول یا بازگشت آن اقلام به ایالات متحده یا یک کشور ثالث اقداماتی انجام گردد؛

3- صادرات یا واردات خدمات. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش یا عرضه خدمات به ایران یا دولت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، یا واردات خدمات از مبدأ ایران به ایالات متحده آمریکا در هر موردی که به پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 مرتبط باشد (اعم از پژوهش ها یا مطالعات بالینی مربوط به کووید-19).

ب) برای بعضی از مبادلات مربوط به بانک مرکزی ایران یا شرکت ملی نفت ایران مجوز صادر می گردد. تمامی مبادلات و فعالیت های ذکرشده در بند الف این مجوز عمومی که به بانک مرکزی یا شرکت ملی نفت ایران (یا هر شرکتی که شرکت ملی نفت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مالک بیش از 50 درصد سهام آن باشد) مرتبط باشد، تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند.

ج) صدور مجوز برای بعضی مبادلات اقتصادی تعیین. انجام تراکنش های مربوط به انتقال وجوه یا مبادلات اقتصادی تجاری که اقداماتی معمول و ضروری برای تکمیل مبادلات و فعالیت های مجازشده در بندهای الف و ب این مجوز عمومی هستند تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بهمن ماه امسال دستوری صادر نموده و خواهان آنالیز اثر تحریم های یکجانبه و چند جانبه بر مبارزه کشورها با بیماری کووید-19 شده بود.

بایدن در آن سند دستور داده بود وزارتخانه های خارجه، خزانه داری و بازرگانی و نهادهای زیرمجموعه وزارت بهداشت و همچنین نمایندگی آمریکا برای توسعه بین المللی (USAID) به آنالیز تحریم های یکجانبه آمریکا و تحریم های چندجانبه پرداخته و ارزیابی خود را درباره اینکه آیا این تحریم ها مانع مبارزه با کرونا می شوند یا خیر به او ارائه دهند.

این در حالی است که دولت قبلی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در برابر درخواست های جهانی برای برطرف تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا در این کشور مقاومت نموده بود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4255

به "خزانه داری آمریکا از معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خزانه داری آمریکا از معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید