خبرنگاران جولان بیماری های خطرناک زیر سایه کرونا در پاکستان

به گزارش مجله پریها، اسلام آباد - خبرنگاران - دولت پاکستان رسیدگی به بیماران کرونایی و جلوگیری از گرسنگی در کشور را از دغدغه های اصلی این کشور طی ماه های اخیر اعلام نموده است اما شیوع سایر بیماری های خطرناک زیر سایه کرونا باعث نگرانی جدی مقامات پاکستانی شده است.

خبرنگاران جولان بیماری های خطرناک زیر سایه کرونا در پاکستان

مقامات پاکستانی جایی که تمامی شهرهای این کشور به شدت درگیری شیوع کرونا است، نسبت به گسترش دیگر بیماری های خطرناک مانند فلج اطفال و سل نگرانند و معتقدند که شدت کرونا باعث کاهش توجه نسبت به سایر بیماری ها شده است.

به گفته آنان، پیامدهای ناشی از شیوع کرونا طرح های واکسیناسیون، آگاهی عمومی برای ریشه کنی فلج اطفال و مقابله با بیماری سل را به شدت تحت تاثیر قرار داده و بیم آن می رود که کوشش های پاکستان در کنار جامعه جهانی برای مقابله با این بیماری های خطرناک به پنج سال عقب برگردد.

نماینده نخست وزیر پاکستان در مدیریت شیوع کرونا به رسانه ها گفت: کرونا باعث تعلیق دو کمپین واکسیناسیون فلج اطفال در مناطق مختلف این کشور شده و ما نسبت به تبعات منفی آن نگران هستیم.

بیماران احتیاجمند خون به ویژه مبتلایان به تالاسمی نیز از دیگر مواردی است که در دوران اجرای محدودیت های کرونایی فرآیند درمان این افراد تحت تاثیر نهاده شد.

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در پاکستان برای مهار ویروس کرونا فرآیند تامین خون مورد احتیاج بیماران تالاسمی را تحت تاثیر قرار داده بود. منابع رسمی پاکستان گفتند: یکصد هزار نفر در این کشور به بیماری تالاسمی مبتلا هستند که 23 هزار نفر آن را خردسالان تشکیل می دهند.

وزیر بهداشت پاکستان نیز جولان بیماری های خطرناک زیر سایه شیوع کرونا در این کشور را خطرناک تعبیر کرد و گفت: بیماری های مختلف در حال گسترش در پاکستان است که قشر ضعیف جامعه بیشترین آسیب دیدگان آن هستند.

موج جدید بیماری سرخک درمیان بچه ها پاکستانی

گزارش امروز (شنبه) رسانه های پاکستان حاکی از شیوع گسترده بیماری سرخک میان بچه ها در جنوب این کشور است، موضوعی که کارشناسان آن را خطرناک تر از کرونا می دانند.

گفته می گردد در شهرهای مختلف ایالت سِند که بیشترین بافت جمعیتی این ایالت را قشر ضعیف تشکیل می دهد، پس از کرونا، موج جدید بیماری سرخک آغاز شده و تا به امروز بیش از 300 کودک به این بیماری مبتلا شده اند.

از شهر کراچی مرکز ایالت سند پاکستان نیز گزارش شده که ابتلای 266 کودک به بیماری سرخک تایید شده است. یکی از دلایل شیوع این بیماری تعلیق طرح اجرای واکسیناسیون محافظ در برابر سرخک اعلام شده است.

پیش تر عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز نسبت به خطر پیش روی درمان بیماران مبتلا به ایدز و سرطان در این کشور هشدار داده و اعلام نموده بود که شیوع کرونا ممکن است فرآیند درمان و رسیدگی به افرادی که به دیگر بیماری های خطرناک مبتلا هستند، را تحت تاثیر قرار دهد.

کووید-19 یا همان ویروس کرونا هفتم اسفند سال گذشته توسط وزارت بهداشت پاکستان با شناسایی نخستین مورد در شهر کراچی اعلام شد و هم اکنون 38 هزار و 799 نفر به این ویروس مبتلا هستند. 834 بیمار کرونایی نیز در شهرهای مختلف پاکستان جان باخته اند.

سازمان جهانی بهداشت اوایل اردیبهشت ماه هشدار داد که اگر اقدامات موثر در پاکستان برای مهار ویروس همه گیر کووید-19 به کار گرفته نگردد، احتمال افزایش شمار بیماران کرونایی در این کشور تا اواخر تیرماه (اواسط ژوئیه) به 200 هزار نفر وجود دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3443

به "خبرنگاران جولان بیماری های خطرناک زیر سایه کرونا در پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جولان بیماری های خطرناک زیر سایه کرونا در پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید