تهدید ترامپ به نابودی کشور غنی از فرهنگ دنیا را عزادار کرد

به گزارش پریها، مدیرکل یونسکو ایران گفت: تهدید یک کشور غنی از فرهنگ از سوی ترامپ دنیا را مانند روزی که ارگ فرو ریخت عزا دار کرد.

تهدید ترامپ به نابودی کشور غنی از فرهنگ دنیا را عزادار کرد

به گزارش، حجت الله ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران در نشست هم اندیشی مراکز فرهنگی، میراث مشترک بشری که توسط یونسکو در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار گردید با بیان اینکه ظریف نماد حکمت ایرانی و پرچمدار بهار است، اظهار داشت: 70 سال قبل بر ویرانه های جنگ دنیای دوم یک اندیشه زیبا روئید و به واسطه آن مردم خسته از جنگ به فکر ایجاد یک آرمان شهرِ صلح افتادند، به همین دلیل است که از 70 سال قبل تا امروز یونسکو در دنیا آیینه به دست در مقابل ملت ها می ایستد تا خود را به آن ها بنمایاند و داشته های دنیای و فرهنگی را نشان دهد.

او با تاکید بر این که همه داشته ها یادآوری می نمایند که ما یک خانواده بزرگ روی زمین هستیم و هویت دنیا در همه دنیا پراکنده است آن را نشانه ای دانست که تاکید می نماید ثروت و سرمایه فقط زر و زور نیست بلکه فرهنگ ها و باور ها نیز ثروت و داشته های فرهنگی هستند.

ایوبی گفت: زور در بازو و زر در ترازو و قدرت نظامی ثروت چالش برانگیز است که با توجه به دنیا اقتصاد به عنوان یک دنیا تکثر و رقابت همواره مدنظر قرار می گیرد در حالی که دنیا فرهنگ دنیا جان و معنا و یگانگی است.

رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران تهدید ترامپ برای هدف قرار دادن 52 نقطه فرهنگی را تهدید میراث فرهنگی و جراحت به روح فرهنگ یک کشور دانست و گفت: زمانی که ارگ بم فروریخت، یا وقتی تاریخِ بغداد را غارت کردند، مانند امروز که ترامپ یک کشور غنی از فرهنگ را تهدید نموده همه دنیا عزادارند.

او با اشاره به جمله ایرینا بوکوا - دبیر کل سازمان ملل متحد - که تخریب میراث فرهنگی را نسل کشی میراثی می داند، گفت: ماجرای ما و مردم امروز ماجرای مرغ های عطار نیشابوری است که برای رسیدن به جامعه پر از صلح و مصاحبه و شهریاری، سیمرغ ها را رها کردند و رنج ها کشیدند تا به کوه قاف رسیدند و دریافتند که ما و آیینه ای که به آن سیمرغ می گوییم در درون خود مردم، باور ها و اصالت های آن ها می جوشد.

ایوبی با اشاره به پیغام یونسکو که هر کشور باید داشته های خود را در فرهنگ، تاریخ و باور های خود بجوید اظهار کرد: مدت دو سال تا سال 2019، توسط یونسکو به نام شیخ شهاب الدین سهروردی نام گذاری شده بود، نام گذاری ای که یکی از دلایل آن هزار و هفتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه جندی شاپور در ایران نیز مطرح بود، دانشگاهی که 500 سال قبل از ایجاد دانشگاه سوربن فعالیت خود را شروع کرد و با پنج هزار دانشجو و 500 استاد، منشور اخلاق دانشجویی تدوین نموده بود.

او اضافه نمود: سال جاری در دو سال آینده ما و کشور قزاقستان به صورت مشترک فارابی را گرامی می داریم. همچنین از امروز تا دو سال بعد ایران عطار نیشابوری را به عنوان یکی از برجسته ترین شخصیت های ایرانی در گذشته گرامی می دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3206

به "تهدید ترامپ به نابودی کشور غنی از فرهنگ دنیا را عزادار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید ترامپ به نابودی کشور غنی از فرهنگ دنیا را عزادار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید