تفاهم عراق با 3 کشور برای ساخت راکتور هسته ای

به گزارش مجله پریها، سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو عراق بر وجود تفاهماتی با سه کشور روسیه، فرانسه و آمریکا برای ساخت راکتورهای هسته ای تاکید کرد.

تفاهم عراق با 3 کشور برای ساخت راکتور هسته ای

به گزارش ایسنا، کمال حسین لطیف، رئیس سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو گفت: کمیته دولتی ساخت راکتورهای هسته ای برای اهداف پژوهشی چندین نشست اولیه برای بررسی داده ها و دستورالعمل های سازمان بین المللی اتمی برای ساخت راکتورها برگزار کرده و در این باره گفت وگوهایی با سفارت روسیه در بغداد اجرا شده است.

وی با بیان اینکه دیدارها با طرف روسی منجر به نگارش یادداشت تفاهمی چند بندی برای تسریع در ساخت راکتورها شده است، تاکید کرد همچنین دیداری دیگر با مسئولان سفارت فرانسه در بغداد انجام شد و طی آن، درباره نیاز عراق به راکتورهای هسته ای برای تولید برق گفت وگو شد.

لطیف با اشاره به اینکه بغداد خواهان همکاری مشترک با فرانسه و اتحادیه اروپا برای تقویت توانمندی هسته ای عراق در زمینه کاربردهای صلح آمیز است، گفت: طرف فرانسوی مشتاق همکاری با عراق در زمینه استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است و ما منتظر حصول موافقت کامل برای اطلاع از جزئیات این همکاری هستیم.

وی ادامه داد: ما همچنین درخواست دیدار با مسئولان مربوطه امریکا را مطرح کردیم که به زودی هیات عالی رتبه دولتی در این باره دیدارهایی انجام خواهد داد.

به گزارش میدل ایست نیوز، سعران الاعاجیبی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز ابراز امیدواری کرد که عراق همانند دیگر کشورهای منطقه و جهان دارای راکتورهای هسته ای شود.

وی گفت: راکتورهای هسته ای تنها برای اهداف نظامی نیست، بلکه بسیاری از کشورهای جهان از آن برای تولید انرژی هسته ای و مسائل صلح آمیز دیگر استفاده می کنند.

الاعاجیبی با بیان اینکه راکتورهای هسته ای نیازمند زیرساخت ها و بودجه هنگفتی است که بار مالی سنگینی بر دولت کنونی تحمیل خواهد کرد، گفت: راکتورهای هسته ای عراق پیش از 2003 میلادی منجر به مسائل بسیاری شد و چندبار مورد هدف قرار گرفت اما راکتورهای جدید باید برای اهداف صلح آمیز باشد.

سازمان کنترل منابع رادیو اکتیو عراق در اکتبر 2020 تاکید کرده بود پنج کشور امریکا، روسیه، آرژانتین، کره جنوبی و فرانسه خواهان مشارکت در ساخت راکتور هسته ای جدید در عراق هستند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4174

به "تفاهم عراق با 3 کشور برای ساخت راکتور هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم عراق با 3 کشور برای ساخت راکتور هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید