(تصاویر) خسارات درگیری بین تاجیکستان و قرقیزستان

به گزارش مجله پریها، درگیری مسلحانه بر سر مرزبندی میان منطقه بادکند قرقیزستان و منطقه سغد تاجیکستان از 29 آوریل شروع شد. این درگیری ها ده ها کشته و مجروح از دو طرف بر جای گذاشته و سپس یک توافق آتش بس موقت برقرار شد، اما به سرعت نقض شده و دوباره یک توافق دیگر اعلام شد.

(تصاویر) خسارات درگیری بین تاجیکستان و قرقیزستان

به گزارش خبرنگاران، دادستانی کل تاجیکستان در بیانیه ای، به حملات مسلحانه علیه مردم این کشور اشاره و اعلام نمود شمار زیادی کشته و ده ها نفر زخمی شدند. شمار زیادی از خانه ها، پاسگاه های مرزی و زیرساخت های دیگر آتش زده شدند.

معاون وزیر بهداشت قرقیزستان نیز گفت ما 33 هزار و 388 تن را به یک منطقه امن منتقل نموده ایم. وی ادامه داد، 19 هزار تن از این افراد کودک هستند.

دولت قرقیزستان مرگ 34 تن را در جریان درگیری ها تایید نموده است. وزارت بهداشت قرقیزستان همچنین اعلام نمود، 178 تن دیگر نیز در این درگیری ها زخمی شده اند.

دو کشور با توقف درگیری و خارج ساختن نیرو ها و ادوات نظامی خودشان از مرز توافق کردند. نیرو های تاجیک به طور کامل در اول مه از اراضی قرقیزستان خارج شدند.

درگیری های اخیر بین این دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان وخیم ترین درگیری ها از 30 سال گذشته بین این دو کشور آسیای میانه است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4145

به "(تصاویر) خسارات درگیری بین تاجیکستان و قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) خسارات درگیری بین تاجیکستان و قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید