بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنند

به گزارش مجله پریها، رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مسئله ای برای آن ها ایجاد نمی شود.

بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مسئله ای برای آن ها ایجاد نمی شود.

فریدون نوحی اضافه کرد: بیماران قلبی همانند سایر افرادی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت، کلیه و فشار خون دارند، باید سریعتر در برابر کرونا واکسینه شوند و عارضه ای حاد در آن ها بوجود نخواهد آمد.

وی گفت: شاید مهمترین عارضه ای که بیماران قلبی در مورد تزریق واکسن کرونا نگران آن هستند، خطر بروز لخته خون است که جای نگرانی نیست و مسئله ای در این بیماران بوجود نمی آید. جهش ویروس کرونا درحال حاضر خطر عارضه های قلبی را افزایش داده و تسریع در فرایند واکسیناسیون به ویژه برای بیماری زمینه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این پزشک، ویروس کرونا با آسیب به عروق بدن در تمام سیستم های حیاتی پخش می شود و سیستم ایمنی را فوق فعال می کند و مکانیسم ایمنی از طریق خود ایمنی بیش فعال شده و باعث ایجاد التهاب در تمام بافت ها می شود.

نوحی شرح داد: تزریق این واکسن برای بیماران مبتلا به مسائل قلبی عروقی ضرورت دارد و الزاما از ابتلا به عفونت کووید 19 پیشگیری نکرده، اما احتمال بیماری شدید، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و مرگ را کاهش می دهد. این عفونت از روش های مختلفی قلب را تحت تاثیر قرار داده که یکی از آن ها التهاب مستقیم قلب است.

نوحی اضافه کرد: افرادی که بیماری قلبی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و ویروس هم می تواند در کسانی که بیماری قلبی ندارند، بیماری قلبی ایجاد کند، زیرا که التهاب می تواند باعث لخته در عضله قلبی شده و نارسایی قلبی به همراه داشته باشد، بنابراین واکسیناسیون این بیماران علیه کرونا ضروری است.

آمار ها نشان می دهد تا به امروز بیش از یک میلیارد و 874 میلیون دوز واکسن کرونا در نقاط مختلف جهان تزریق شده (بطور میانه 24 دوز برای هر 100 نفر) و همچنان شکاف عظیمی میان کشور های دارا و ندار در این زمینه وجود دارد.

در ایران هم تا به امروز بیش از سه میلیون نفر دستکم یک دوز واکسن را دریافت کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4296

به "بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید