بیانیه وزارت خارجه روسیه در واکنش به گام سوم برجامی ایران

به گزارش پریها، ایسنا نوشت: وزارت خارحه روسیه توضیح داد که ایران از تحقیقات هسته ای خود برای کاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد کرد.

بیانیه وزارت خارجه روسیه در واکنش به گام سوم برجامی ایران

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای در مورد گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: از دیدگاه عدم اشاعه هسته ای، ازسرگیری تحقیقات سانتریفیوژی ایران و بسط آن ها هیچ تهدیدی در بر ندارد. تنها مهم این است که متخصصان ایرانی کارشان را تحت نظارت کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام دهند. گزارش مرتبطی نیز در این زمینه به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: از تحقیقات جمهوری اسلامی نیز در کاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد شد. ایران به طور کامل ملاحظه پیمان عدم اشاعه هسته ای را می نماید و با اجرای پروتکل الحاقی، توافق های پادمان جامع خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را دنبال می نماید.

جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و پس از آن، قصور طرف های دیگر توافق به ویژه اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای بعضی از تعهدات هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس بند 36 برجام ایران این حق را دارد که در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف ها اجرای تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی متوقف کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان به تازگی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت های ایران را نمی دیدند، در حوزه هسته ای آغاز کردند به کارشکنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: سازمان کوشش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و فراوری سوخت مشخص شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی روبرو شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی شود و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برشود به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات خود موازنه ایجاد کند.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز پنج شنبه (14 شهریور) با ارسال نامه ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می نماید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2817

به "بیانیه وزارت خارجه روسیه در واکنش به گام سوم برجامی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه روسیه در واکنش به گام سوم برجامی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید