برنامه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوای اهواز

به گزارش مجله پریها، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از برنامه این دانشگاه برای هدفمندسازی سرانجام نامه ها و برندسازی برای اعضای هیئت علمی اطلاع داد و گفت: کنسرسیوم پژوهشی بین 13 دانشگاه استان تهران تشکیل و پروژه مشترک مطالعات محیط زیستی به عنوان اولین پروژه این کنسرسیوم تعریف گردیده است که بر این اساس تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوای شهر اهواز بر عهده دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی خواهد بود.

برنامه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوای اهواز

محمد طالعی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه از سال گذشته برنامه ای را تحت عنوان هدفمندسازی خاتمه نامه ها در نظر گرفته ایم، شرح داد: بر این اساس یک طرح بلندمدت را برای اعضای هیئت علمی تعریف نموده ایم که در قالب آن این اعضاء، طبق یک برنامه پنج ساله و مطابق با نقشه علمی کشور و با دید آینده پژوهی در حوزه بین الملل، یک یا دو طرح اصلی را برای خود تعریف نموده و همه فعالیت های پژوهشی خود را در آن قالب انجام می دهند.

وی افزود: بر این اساس دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز باید رساله، خاتمه نامه و همچنین طرح های صنعتی خود را بر اساس برنامه اعضای هیئت علمی تعریف نمایند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از اهداف این طرح را برندسازی در سطح دانشگاه دانست وتشریح کرد: منظور از برندسازی آن است که هر یک از اعضای هیئت علمی، چه در سطح ملی و چه بین المللی، در یک حوزه خاص شناخته گردیده باشد.

طالعی یادآور شد: این موضوع باعث می گردد مقالات این استاد، به طور خاص مورد توجه قرار گیرد؛ ضمن آن که این شناخت از حوزه تخصصی اساتید، به تعریف پروژه های ارتباط با صنعت و حمایت مؤثر از آن ها یاری می نماید.

وی تأکید کرد: مسلماً وقتی صحبت از این می گردد که پروژه های تحصیلات تکمیلی باید علاوه بر حرکت در مرز تحقیق بین المللی، به حل مسائل داخلی کشور بیانجامد، این جهت دهی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ذیل مأموریت گرایی استان ها در حل مسائل داخلی کشور، شرح داد: ساختار استان تهران در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود متفاوت با استان های دیگر دیده می گردد.

طالعی تشریح کرد: در استان ها به لحاظ آن که تنها یک دانشگاه مادر وجود داشته، آن دانشگاه به عنوان متولی حل مسائل استان و تعریف پروژه های ارتباط با صنعت معین گردیده است. این در حالی است که در تهران با توجه به وجود 7 الی 8 دانشگاه جامع و صنعتی، مأموریت گرایی استانی به راحتی اتفاق نمی افتد.

وی در همین زمینه، گفت: حرکتی که طی چند سال گذشته از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پی گرفته گردیده، تشکیل قطب های دانشگاهی بوده است. بدین ترتیب تهران در منطقه 1 دانشگاه ها قرار گرفته وطی جلسات مشترک مابین 13 دانشگاه این استان، که در تمام سطوح مالی، آموزشی و پژوهشی به صورت ماهانه برگزار می گردد، کنسرسیوم پژوهشی مابین دانشگاه ها تشکیل گردیده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: دبیری این کنفرانس بر عهده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به عنوان رئیس منطقه 1 دانشگاه ها بوده و بر این اساس پروژه های مشترک تعریف گردیده است.

طالعی افزود: اولین پروژه ای که اواخر سال گذشته و طی جلسات این کنسرسیوم تعریف گردیده، پروژه مشترک مطالعات محیط زیستی بود و بر اساس آن مطالعات مربوط به سیاهه انتشار آلودگی هوا 8 کلان شهر کشور، به 8 دانشگاه منطقه 1 واگذار شد که در این میان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تهیه سیاهه آلودگی شهر اهواز را بر عهده گرفته است.

جذب دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور در قالب دوره پسادکترا

وی ذیل حمایت از دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور، از بازنگری در آیین نامه پسادکترای این دانشگاه اطلاع داد و گفت: بر این اساس با توجه به خیل عظیم فارغ التحصیلان دکتری ایرانی در خارج از کشور، حمایت از ورود این پژوهشگران به کشور و تحصیل آن ها در قالب دوره یک تا دو ساله پسادکترا را مورد توجه قرار داده ایم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: بدین ترتیب امکانی برای ادامه فعالیت های تحقیقاتی این افراد، در داخل کشور و ذیل حمایت های مالی و معنوی دانشگاه، ترتیب داده گردیده است.

ناتوانی دانشگاه در تأمین هزینه های ارزی/ درخواست وزارت علوم از دولت برای تأمین اعتبارات ارزی

طالعی در خصوص تحقق بودجه پژوهشی، توضیح داد: تاکنون تنها 40 درصد بودجه دانشگاه پرداخت گردیده و ممکن است کل بودجه تا آخر سال هم پرداخت نگردد.

وی تشریح کرد: دانشگاه های سطح یک معمولاً 20 تا 25 درصد بودجه کل را به حوزه پژوهش و موارد مختلف در این حوزه اختصاص می دهند؛ در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز با توجه به حمایت هایی که از سوی هیئت رئیسه انجام شده، نسبت فوق لحاظ گردیده اما با توجه به کاهش ورودی، این 25 درصد نیز به همان میزان ضریب خواهد خورد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه نتوانسته ایم از پس تأمین هزینه های ارزی دانشگاه برآییم، از جمله این موارد را ناتوانی دانشگاه در پرداخت هزینه اشتراک نشریات بین المللی عنوان و توضیح داد: این هزینه در سال های قبل 500 میلیون تومان بود که سال جاری 4 یا 5 برابر گردیده و ارز دولتی نیز برای آن در نظر گرفته نگردیده است.

طالعی افزود: در تأمین مواد آزمایشگاهی برای آزمایش های تجربی با مشکل روبرو هستیم.

وی در خاتمه، مکاتبات وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با معاون اول رئیس جمهور در زمینه تأ مین اعتبار ارزی در این حوزه را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد این موضوع نظر مثبت هیئت دولت را به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1288

به "برنامه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوای اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوای اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید