برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می شود یا نه!

به گزارش مجله پریها، ایسنا نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خطر درگیری در منطقه وجود دارد یا نه؟ گفت: این سوال را باید از حکومت ایران پرسید.

برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می شود یا نه!

به گزارش شبکه چهار تلویزیون انگلیس، برایان هوک کننده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با این شبکه در پاسخ به این سوال که آیا تنش های اخیر میان آمریکا و ایران به درگیری نظامی منجر خواهد شد یا نه، گفت: این تنها در صورتی خواهد بود که ایران تصمیم بگیرد اختلافاتش با ما را از طریق نظامی حل نماید. ما به وضوح بیان کرده ایم که می خواهیم آن ها از طریق دیپلماسی با دیپلماسی ما روبرو شوند، اما متاسفانه ایران از طریق نظامی با دیپلماسی ما روبرو شده است. این سوال که آیا خطر درگیری در منطقه وجود دارد یا نه را باید از حکومت ایران پرسید. آن ها چند نفت کش و خطوت نفتی را منفجر کرده و به پهپاد آمریکایی که در حریم هوایی بین المللی بود حمله کردند. بنابراین ایران از رویکرد ترور و خشونتش استفاده می کند چرا که نمی خواهد نه بشنود.

هوک در پاسخ به این که آیا این مسئله نشانه این نیست که تحریم های آمریکا ناموفق بوده و تنها به خصومتی بیشتر منجر شده اند گفت: نه این خصومت چهل سال است که وجود دارد. چیزی که ما در خلیج فارس شاهد آن هستیم تازگی ندارد.

وی در ادامه در توضیح این سوال که اروپایی ها بر سر این موضوع با آمریکا اختلاف دارند و خواهان راهکار نظامی نیستند و به طور مثال بوریس جانسون از توافق هسته ای حمایت می کند، گفت: ما نیز خواهان جنگ نیستیم. ما بوریس جانسون را خوب می شناسیم، او شریک خوبی [برای ما] در زمینه ایران بوده است. آمریکا و انگلیس بر سر ناکارآمدی توافق هسته ای در تضمین هدف مشترک ما که عدم دستیابی ایران به سلاح هسته است، توافق دارند.

کننده ویژه آمریکا در امور ایران، درباره اینکه آیا رویکرد دولت آمریکا در موجهه با برنامه هسته ای ایران مانند رویکرد آن در برابر برنامه هسته ای کره شاقتصادی شکست خورده نیست، گفت: سال ها دیپلماسی راجع به جلوگیری از دستیابی کره شاقتصادی به سلاح هسته ای با شکست روبرو شد. باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم و ما فکر می کنیم که مسئله برنامه هسته ای ایران با توافق هسته ای کره شاقتصادی که بر سر آن مذاکره می کردیم ویژگی های مشترکی دارد.

وی با توجه به این، افزود: کاری که می خواهیم انجام بدهیم این است که به توافقی دائمی درست پیدا کنیم که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود و این کار را از طریق انزوای دیپلماتیک و فشار اقتصادی انجام خواهیم داد؛ پیش از این کارآمد بوده و دوباره هم خواهد بود.

این مقام آمریکایی در ادامه با ادعاهایی تکراری درباره نقش ایران در منطقه گفت که راه مقابله با این ها تضعیف اقتصادی و داخلی ایران و تضعیف نیروهای وابسته به آن است.

ادعاهای این مقام آمریکایی علیه ایران در حالی مطرح می شود که آمریکا با خروج در توافق هسته ای در سال 2018 و به دنبال آن اعمال تحریم های متعدد بر ایران، خود موجب گسترش تنش در منطقه شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از این درباره گزینه آمریکا برای مذاکره در راستای دستیابی به توافقی جدید گفت که مذاکرات را نادیده نمی گیرد اما مذاکرات باید بر مبنای احترام متقابل و نه لزوما بر اساس اطمینان متقابل باشد، چراکه توافق هسته ای موجود بر اساس عدم اعتماد دوجانبه اجرا شده است اما[ این توافق] مبتنی بر این واقعیت است که دو کشور یک دیگر را به عنوان شرکای در حال مذاکره ای به رسمیت می شناسند که به کلمات و امضای خودشان احترام می گذارند.

وی افزود: [این دو طرف مذاکره] به سادگی یک توافق را ترک نمی کنند و این توافق، توافق معمول نبوده و دارای سازوکاری برای حل وفصل کردن مجادله ها است.

ظریف گفت که فکر نمی کند اگر آمریکا درباره تمایلش به مذاکرات جدی بود از فرصتی که زمان، مکان و دسته ای از اصول مشخص را برای مذاکرات جدی در اخیارش می گذاشت، رویگردان می شد.

وی همچنین درباره ادعاهای آمریکا نسبت به نقش ایران در منطقه گفت: ما بر این باوریم که اگر ایران سیاست خود را دنبال نمی کرد، اکنون عاملان متخاصمی همچون داعش بر قلمروهایی از منطقه حکومت می کردند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2758

به "برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می شود یا نه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برایان هوک: از ایران بپرسید که آیا جنگ می شود یا نه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید