اسپری بینی 8 ساعته ضد کووید توسعه می یابد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند مشغول توسعه این درمان هستند که در آزمایش ها قادر بود از ابتلا به عفونت ویروس کرونا تا 8 ساعت جلوگیری کند.

اسپری بینی 8 ساعته ضد کووید توسعه می یابد

اسپری مذکور هنوز روی انسان آزمایش نشده و پیش مقاله مربوط به آن هنوز منتشر نشده است. اسپری مذکور برای بیماران با نقص سیستم ایمنی و افرادی که در معرض ابتلا به کووید19 شدید قرار دارند، فراوری می گردد.

این درمان اجازه نمی دهد ویروس در بینی تکثیر گردد و در آزمایش ها نیز در مقابل سویه های مختلف آن عملکرد مناسبی داشت. حال آنکه درمان های آنتی بادی مونوکلونال در مقابل سویه اومیکرون مقاومت کمتری دارند.

هرچند اسپری جایگزین واکسن نمی گردد اما محافظتی افزوده برای افرادی فراهم می نماید که نیازمند ارتقای سیستم ایمنی هستند و البته مبنایی برای توسعه درمان های آینده به شمار میرود. بعلاوه این درمان براساس تحقیقات قبلی صورت گرفته که نشان می دهد بافت داخل بینی مکان اصلی تکثیر ویروس کرونا است. ویروس پس از تکثیر در بینی به طور معمول وارد مجاری تنفسی و ریه می گردد.

در نتیجه ارسال مستقیم آنتی بادی به بینی می تواند از تکثیر ویروس در مراحل اولیه بیماری جلوگیری کند. محققان دانشگاه هلسینکی نیز از آنتی بادی های فراوری شده در آزمایشگاه استفاده کردند که شبیه نمونه مونوکلونال بودند اما ذرات سیستم ایمنی به کار رفته در آنها (برخلاف آنتی بادی های مونوکلونال) بسیار ریزتر و کارآمدتر هستند. این آنتی بادی ها از یک بخش ویروس ساخته شده که در سویه های مختلف تغییر ننموده بود. محققان سه نوع از این آنتی بادی ها را در یک دارو گنجاندند.

در آزمایش ها این دارو از تکثیر سویه اصلی ویروس کرونا که در ووهان شکل گرفته بود و بعلاوه سویه های بتا، دلتا و امیکرون جلوگیری نموده بود.

این دارو روی موش ها نیز آزمایش شد. البته هنوز تحقیق تایید نشده و باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4594

به "اسپری بینی 8 ساعته ضد کووید توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپری بینی 8 ساعته ضد کووید توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید