آیا فریز کردن باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد؟

به گزارش پریها، موسسه ملی تحقیقات سلامت راهنمای (پاسخ به پرسش آیا انجماد (فریز کردن) باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد) را منتشر کرد.

آیا فریز کردن باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد؟

به گزارش پریها، ویروس کرونا ذاتا سرما دوست بوده و در دماهای پایین بهتر زنده می ماند. با این حال به دلیل جدید بودن این ویروس، یافته ها درباره آن هنوز قاطع و جامع نیست.

با توجه به مطالعات صورت گرفته بر روی ویروس های کرونا، می توان گفت که این خانواده از ویروس ها در حالت منجمد بسیار پایدار هستند و حتی در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد تا دو سال باقی می مانند. به عبارت دیگر، می توان گفت این ویروس ها سرمادوست هستند.

همچنین شواهد نشان می دهد که قرار دریافت در دمای 56 درجه سانتیگراد به مدت بیش از 30 دقیقه، باعث کاهش قابل توجه ویروس می گردد. بنابراین برای کاهش تعداد ویروس به گونه ای که دیگر قابل تشخیص نباشد، باید بیش از 30 دقیقه در دمای 60 درجه سانتیگراد باقی بماند.

مطالعه دیگری نشان می دهد که پس از قرار دریافت ویروس سارس (از خانواده ویروس های کرونا) به مدت 90، 60 و 30 دقیقه، به ترتیب در دمای 56 درجه سانتی گراد، 67 درجه سانتیگراد و 75 درجه، قدرت عفونت زایی آن کاهش می یابد.

با توجه به یافته ها و مطالعات بر روی خانواده ویروس کرونا به نظر می رسد توانایی بقای این گروه از ویروس ها در نمونه های انسانی و محیط، نسبتاً زیاد است. این ویروس ها سرمادوست بوده و استراتژی نگهداری مواد در دمای پایین نظیر (انجماد) فریزر کردن نمی تواند باعث از بین رفتن این ویروس گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3290

به "آیا فریز کردن باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فریز کردن باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید