شروع مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی از 17 اسفند، گزینش به وسیله قرعه کشی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن از شنبه 17 اسفند ماه شروع می گردد، گفت: آورده اولیه متقاضیان بین 30 تا 40 میلیون تومان است که با حدود 100 میلیون تومان تسهیلات دولتی و مابقی هزینه ساخت باید توسط متقاضی در طول دوره ساخت که حدود 18 ماه و دو سال به طول می انجامد تکمیل و به حساب، واریز گردد.

شروع مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی از 17 اسفند، گزینش به وسیله قرعه کشی

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده - معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی - در یک برنامه زنده تلویزیونی ضمن اعلام این مطلب که ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن از شنبه 17 اسفندماه آغاز خواهد شد، گفت: در مرحله اول ثبت نام که در 530 شهر انجام شد گفتیم که تا قبل از خاتمه سال مرحله دوم ثبت نام انجام می گردد. خوشبختانه شرایط برای ثبت نام مرحله دوم مهیا شده و انشالله از شنبه 17 اسفندماه مرحله دوم ثبت نام در پنج استانِ آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز و اصفهان آغاز می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به واسطه بازخوردی که از سامانه دریافت می گردد، گروه های بعدی در استان های دیگر نیز اعلام می شوند و ثبت نام روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هفته آینده انجام می گردد و چنانچه در استان ها کار ثبت نام مرحله دوم به اتمام نرسید، این کار در اول دو هفته بعد نیز ادامه خواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تفاوت این مرحله از ثبت نام را با مرحله اول، ثبت نام از تمامی متقاضیان مطرح نمود و اضافه نمود: در مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن بر اساس تعداد ظرفیت ثبت نام انجام شد و به محض آنکه ظرفیت تکمیل می شد، سایت بسته می شد. در مرحله دوم بنا بر تدبیری که اندیشیده شده که مردم لازم نباشد حتی به مراکزی خارج از منزل مراجعه داشته باشند ثبت نام از 8 صبح آغاز و تا ساعت 12 روز بعد انجام می گردد.

محمودزاده اضافه نمود: بدین معنا، متقاضیان دو روز کاری فرصت دارند تا ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن انجام دهند. بر اساس ظرفیتی که وجود دارد این مرحله از ثبت نام بر اساس قرعه کشی انجام می گردد و کسانی که از این لیست خارج شوند از سوی ستاد طرح اقدام ملی اعلام می شوند که افراد انتخاب شده باید در مرحله بعدی برای احراز شرایط خود اقدام نمایند.

معاون مسکن و ساختمان در مورد فرآیند ثبت نام گفت: سایت ثبت نام به نشانی tem.mrud.ir است. این سایت ثبت نام است و تمام اطلاعات لازم در سایت ثبت شده است که متقاضیان باید چه شرایطی داشته باشند.

محمودزاده یادآور شد: بر اساس قانون ساماندهی چهارشرط وجود دارد که باید متقاضیان ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن واجد آن باشند. اول آنکه متقاضیان باید از اول انقلاب از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن استفاده ننموده باشند و اصطلاحا فرم ج آنها سبز باشد. شرط دوم آن است که متقاضی از اول فرودین سال 1384 فاقد مالکیت خصوصی باشد. شرط سوم تاهل و شرط چهارم سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهری است که متقاضی تقاضای مسکن نموده است.

پفراینده 50 هزار متقاضی طرح ملی مسکن در بانک ها تشکیل شد

وی اضافه نمود: سه سامانه ملی برای کنترل فرم ج، تسهیلات بانکی و موضوع مالکیت اشخاص که به شکل ملی انجام می گردد و به استان ها ابلاغ می گردد. در مورد سابقه پنج سال سکونت در شهر موردتقاضا، استان، اظهارنظر و آنالیز خواهد نمود.

به گفته محمودزاده، کسانی که در مرحله اول ثبت نام کردند و در سه سامانه ملی که اعلام شد واجد شرایط شناخته شدند به استان ها معرفی شدند و هم اکنون در مرحله تشکیل پفرایند و معرفی به بانک قرار دارند. تا امروز حدود 50 هزار نفر از متقاضیان تشکیل پفراینده دادند و به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در مرحله اول 240 هزار نفر ثبت نام نموده و به طور متوسط 58 درصد واجد شرایط شناخته شدند، اعلام نمود: درصد پذیرفته شدگان در استان های مختلف متفاوت بود که در استان اردبیل با حدود 66.5 درصد بیشترین واجدان شرایط و در استان سمنان با 35 درصد کمترین میزان مشارکت را داشتیم. در استان تهران این رقم 46.5 درصد بود.

محمودزاده یادآور شد: افراد واجد شرایط در استان تشکیل پفراینده می دهند. مدارک سجلی آنها کنترل می گردد و در صورت اثبات سابقه پنج سال سکونت به بانک معرفی می شوند تا پفراینده آنها تشکیل گردد. این فرایند تا اول اسفندماه سال جاری ادامه پیدا کرد و توسط برنامه زمانبندی که با پیامک و یا در سامانه به متقاضیان اعلام شد.

وی اضافه نمود: بعد به واسطه اعلام شرایط بهداشتی که در کشور وجود داشت فرایند را به تعویق انداختیم و هیچ نگرانی برای متقاضیان وجود ندارد و این دسته از متقاضیان حق شان محفوظ است و در زمانی که اعلام می کنیم مراجعه نموده و پفراینده خود را تکمیل می نمایند.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: متقاضیان با سایت مسکن ملی tem.mrud.ir در ارتباط باشند و اخبار و اطلاعیه ها را از روی سایت دنبال نمایند.

وی در مورد آورده متقاضیان گفت: این طرح برای دهک های 4 تا 7 است بین 30 تا 40 میلیون تومان آورده اولیه است و حدود 100 میلیون تومان تسهیلات دولتی و مابقی هزینه ساخت که بستگی به تعداد واحد و تعداد طبقه و شهر مورد احداث دارد باید توسط متقاضی در طول دوره ساخت که حدود 18 ماه و دو سال به طول می انجامد به حساب واریز گردد.

به گفته وی، در این مرحله آورده متقاضی به اضافه تسهیلات بانک معادل قیمت تمام شده واحد مسکونی به حساب واریز می گردد که بسته به شهر موردتقاضا، متفاوت خواهد بود.

محمودزاده در مورد اعتراضات نیز گفت: از روز اول اسفندماه شرایط فراهم شد تا مردم اعتراضات خود را از طرح اقدام ملی مسکن اعلام نمایند که باز هم به دلیل شرایط بهداشتی کشور مراجعه حضوری منتفی شد و کار به تعویق افتاد. این امکان از شنبه گذشته فراهم شد تا متقاضیان با مراجعه به سایت مسکن ملی تقاضا را ثبت می نمایند، آنالیز مجدد انجام می گردد و چنانچه اشتباهی صورت گرفته باشد قطعا مورد آنالیز قرار گرفته و فرایند ثبت نام بازگشت داده می گردد و جای نگرانی وجود ندارد. حتما این دسته از متقاضیان با اثبات به فرایند خود باز می گردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مواردی در مورد تشابه اسمی وجود داشته است. مواردی را در طرح های قبلی از جمله مسکن مهر داشتیم که متقاضی ثبت نام نموده و منتج به واگذاری مسکن نشده بود و فرم ج این دسته از متقاضیان به رغم استفاده نکردن از مسکن همچنان قرمز است که این موارد آنالیز خواهد شد و مشکل این عده رفع می گردد.

محمودزاده همچنین شرح داد: افرادی که نسبت به ثبت نام مرحله اول اعتراض دارند با مراجعه به سایت در بخش اعتراضات با درج نام و کدملی خود، کد رهگیری دریافت نموده و با ثبت کد، علت رد تقاضای اولیه خود را مشاهده می نمایند. چنانچه اشتباهی شده باشد، اعتراضات ثبت و متقاضیان با ارایه مدارک سجلی، در زمان مقرر و اعلام شده مراجعه نموده و شرایط آنها کنترل و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

ثبت انصراف متقاضیان طرح اقدام ملی از امروز 12 اسفند

وی در مورد شرایط انصراف متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن نیز، شرح داد: از امروز 12 اسفند این فرصت به متقاضیانی که درخواست انصراف از طرح اقدام ملی را دارند و فاقد شرایط اعلام شده به ویژه سابقه عدم سکونت در شهر موردتفاضا هستند داده شده است. بدین معنا متقاضیان می توانند، تقاضای انصراف خود را از طرح اقدام ملی ثبت نمایند. این تقاضای انصراف تا روز آدینه 16 اسفند فراهم است. متقاضیان با ثبت انصراف خود این امکان را خواهند یافت تا در طرح های جدید و در مرحله دوم ثبت نام که از 17 ام آغاز می گردد در شهری که سکونت دارند ثبت نام نمایند.

بعضی پروژه های مسکن ملی 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند

محمودزاده همچنین در پاسخ به این پرسش که در کدام استان ها ساخت مسکن ملی آغاز شده است؟ گفت: هم اکنون پروژه هایی وجود دارند که بالای 70 و بعضا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که امیدواریم ابتدای سال 1399 و در ماه های فروردین و اردیبهشت بتوانیم اولین پروژه های طرح اقدام ملی مسکن را افتتاح کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون پروژه هایی داریم که در مراحل مختلف اجراست و در مرحله فوندانسیون، خاکبرداری، اسکلت و مراحل مختلف واقع شده است. برنامه ریزی دقیق و به شکل تمام وقت در حال اجرا است و کوشش می گردد تا در زمانبندی اعلام شده کار انجام گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: از جمله شروطی که باید حتما انجام گردد تا کار در زمان مقرر خود به اتمام برسد این است که متقاضیان در زمان اعلام شده آورده خود را واریز نمایند. زیرا فرایند ساخت به آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی بستگی دارد. اگر آورده متقاضیان با تاخیر واریز گردد طبیعتا فرایند تحویل به تاخیر می افتد. بنابراین انتظار است تا متقاضیان به موقع به تعهد خود عمل نمایند.

وی همچنین گفت: در شهرهای کوچک و مناطقی که برای وزارت راه و شهرسازی امکان امکان ارایه زمین وجود دارد، زمین به صورت مشارکتی به متقاضیان واگذار می گردد. نزدیک به 16500 واحد تا به امروز شناسایی شده است که به گروه های زیر چهارنفر واگذار می گردد تا خود مردم با مدیریت خود واحد مسکونی را بسازند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 23 اسفند 1398 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3199

به "شروع مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی از 17 اسفند، گزینش به وسیله قرعه کشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی از 17 اسفند، گزینش به وسیله قرعه کشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید